Magdalena Biejat kandydatką na prezydenta Warszawy

[2024-02-16 01:55:45]

Współprzewodnicząca partii Razem i wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat jest oficjalną kandydatką na urząd prezydenta Warszawy z ramienia Komitetu Wyborczego Lewicy. Podczas konferencji prasowej pod Kolumną Zygmunta, Biejat mówiła: “Te wybory, to są pierwsze wybory, w których nie musimy bronić Warszawy przed PiS-em. Nie musimy mówić jakiej Warszawy się boimy, ale jakiej chcemy i o tym chcemy mówić w tej kampanii”.

Kandydatka lewicy proponuje ważne reformy dotyczące sposobu zarządzania miastem, które mają ułatwić życie mieszkańcom. Najważniejszym postulatem jest stworzenie programu inwestycji publicznych w budownictwo mieszkaniowe. Chodzi o stworzenie dużego, miejskiego programu budowy mieszkań na wynajem. Ma to być odpowiedź na sytuację w której większości Polaków nie stać na zakup własnego mieszkania. Kandydatka lewicy chce by na wynajem mieszkania w Warszawie starczała zwyczajna pensja. “Warszawa musi rozpocząć wielki program inwestycji w budownictwo społeczne, dla wszystkich. Nie może być tak, że mieszkańcom nie starcza pensji na zapłacenie czynszu, czy też raty kredytu. Chciałabym, aby każdy kto mieszka w Warszawie miał szansę i możliwość na mieszkanie, na które go stać. Aby pracownicy miasta, każda bibliotekarka, każdy urzędnik, czy też pracownica kultury miała szansę, aby mieszkać w tym mieście wygodnie i bezpiecznie” - mówiła.

Wśród innych postulatów Biejat jest poprawa warunków edukacji w warszawskich szkołach dzięki wykorzystaniu niżu demograficznego i faktu, że każdego roku do szkół chodzi mniej dzieci. Daje to szansę na mniej zagęszczone klasy w których nauczyciele mają większą możliwość poświęcenia czasu uczniom.

Magdalena Biejat mówiła też o poprawie bezpieczeństwa przestrzeni publicznej czyli dostosowaniu infrastruktury ulicznej w taki sposób, żeby miasto było bardziej przyjazne ludziom i bardziej zielone.

Aktywista miejski Jan Mencwel zauważył, że “nie ma dzisiaj w parlamencie nikogo, kto angażowałby się w sprawy miejskie w większym stopniu, niż Magdalena Biejat” i przytoczył serię przykładów gdy Magdalena Biejat angażowała się w oddolne inicjatywy ruchów miejskich. “Wierzę, że to osoba, której na Warszawie zależy i dla której fotel prezydencki nie jest jedynie trampoliną do dalszej kariery. Warszawa potrzebuje dzisiaj kogoś zaangażowanego, kto chce się poświęcić temu miastu, ale nie na rok, czy do kolejnych wyborów, ale na całą kadencję albo i dłużej. Kogoś kto ma plan, kto wie jak działa miasto i dobrze je zna” - dodał.

Poparcie dla Magdaleny Biejat deklaruje koalicja kilku organizacji, w tym Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, Nowa Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy i inne.


Bartłomiej Zindulski


Fot. https://twitter.com/MagdaBiejat


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku