Poznań: Strajk odpowiedzią na zwolnienia

[2005-08-30 13:55:24]

31 sierpnia rozpocznie się strajk okupacyjny i głodówka w przedsiębiorstwie Wyborowa S.A. Akcja jest odpowiedzią na podtrzymaną przez zarząd firmy decyzję o zwolnieniu 119 z 203 zatrudnionych w zakładzie pracowników.

Pierwsze wypowiedzenia z pracy wręczono już w dniu wczorajszym. Otrzymała je grupa około 30 pracowników. Zarząd Wyborowej S.A. motywuje konieczność redukcji etatów "przyczynami ekonomicznymi".

Działające w firmie związki zawodowe nie zgadzają się na wprowadzanie oszczędności drogą redukcji zatrudnienia. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele załogi prowadzili negocjacje z zarządem firmy. Rozmowy zakończyły się jednak całkowitym brakiem porozumienia. Związkowcy nie chcieli się zgodzić na zwolnienia, niższe niż wcześniej deklarowano odprawy dla odchodzących z pracy oraz likwidację układu zbiorowego pracy. Te negocjacje od początku były farsą, bo wygląda na to, że zarząd nie chciał się dogadać - stwierdził Ireneusz Hałas z zakładowej "Solidarności".

W piątek pracownicy Wyborowej S.A. przeprowadzili strajk ostrzegawczy, a od środy prowadzić będą strajk okupacyjny i głodówkę. Taką formę protestu poparła niemal cała załoga firmy w przeprowadzonym niedawno referendum strajkowym. Ewa Szajstek ze związków branżowych liczy, że w strajku wezmą udział nie tylko obecni pracownicy Wyborowej S.A., ale także ci, którzy zostali zwolnieni z pracy po prywatyzacji zakładu w 2001 roku. Przed przekazaniem francuskiemu inwestorowi firmy dawny Polmos Poznań zatrudniał 460 osób.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 października:

1890 - Powstała Partia Robotnicza Galicji, od 2 II 1892 Socjalno-Demokratyczna Partia w Galicji, od 8 X 1897 Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

1897 - W Wilnie została założona żydowska socjalistyczna partia Bund.

1912 - W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.

1928 - Powstała Socjalistyczna Partia Peru.

1931 - Urodził się Desmond Tutu, anglikański biskup południowoafrykański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.

1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau doszło do największego w historii obozu buntu.

1949 - Proklamowanie NRD.

1949 - Zmarł José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

2003 - Socjalista Anerood Jugnauth został prezydentem Mauritiusa.

2012 - Hugo Chavez wygrał po raz trzeci wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku