Myszków: Burmistrz pomaga robotnikom

[2005-10-09 11:32:05]

Burmistrz Myszkowa (województwo śląskie) Leon Okraska zaapelował do prezesa miejscowego Sądu Rejonowego o przyspieszenie procesów 19 byłych pracowników myszkowskich zakładów "Światowit", którzy wnieśli przeciwko swemu pracodawcy pozwy o bezpodstawne zwolnienie. Do czasu wydania wyroku robotnicy nie mogą zarejestrować się jako bezrobotni i pobierać zasiłku.

19 pracowników "Światowita" zostało wyrzuconych z pracy w lipcu, po tym jak zorganizowali kilkugodzinny protest okupacyjny, domagając się wypłatę zaległych pensji. Zwolnieni robotnicy zwrócili się do prokuratury oraz złożyli przeciwko pracodawcy pozwy w sądzie pracy. Myszkowski Sąd Rejonowy ich sprawy miał rozpatrzeć dopiero późną jesienią. Do czasu wydania rozstrzygnięcia pracownicy - wśród nich także jedyni żywiciele rodzin - nie mogą pobierać zasiłku dla bezrobotnych czy nawiązać nowego stosunku pracy. Zdesperowani robotnicy zwrócili się z prośbą o interwencję do burmistrza Myszkowa.

Po wtorkowym spotkaniu z wyrzuconymi ze Światowita burmistrz Okraska poprosił prezesa sądu o jak najszybsze rozpoznawanie spraw, nawet pod nieobecność przedstawicieli pracodawcy. Zasugerował też, by 19 odrębnych pozwów połączyć w jedną sprawę. I dostał obietnicę przyspieszenia rozstrzygnięcia - powiedział prasie rzecznik prasowy myszkowskiego Urzędu Miasta.

Myszkowski "Światowit" - producent sprzętu AGD - był niegdyś jednym z największych pracodawców w regionie. W 2003 roku został sprywatyzowany i rozdzielony na kilka spółek, które utworzyły konsorcjum. Prezesem została osoba, za której rządów upadł "Łukbut Łuków" - największy producent obuwia na Lubelszczyźnie. Sprywatyzowany "Światowit" także szybko znalazł się na skraju bankructwa, nie wypłacając pensji pracownikom oraz mając zaległości wobec gazowni i elektrowni.

Sprawa 19 wyrzuconych z pracy robotników nie jest pierwszym przypadkiem łamania praw pracowniczych przez nowe szefostwo "Światowita". W sądzie znajduje się już pozew związków zawodowych o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej na terenie konsorcjum.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku