PKW: Wyniki wyborów z 1/3 obwodów (akt.)

[2005-10-09 23:55:39]



Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki wyborów z 32,02 proc. obwodowych komisji wyborczych. Różnią się one nieco od sondażowych wyników wyborów podawanych przez stacje telewizyjne.

Pierwszą turę wygrał Donald Tusk z poparciem 35,42 proc. głosujących. Lech Kaczyński uzyskał 32,87 proc. i będzie walczył z Tuskiem w drugiej turze wyborów.

Andrzej Lepper zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 16,32 proc. Czwarty jest Marek Borowski z poparciem 10,21 proc. głosujących. Dalsze miejsca zajęli: Jarosław Kalinowski (1,96 proc.), Janusz Korwin-Mikke (1,37 proc.) i Henryka Bochniarz (1,23 proc.).

Pozostali kandydaci uzyskali poparcie nieprzekraczające 1 proc. głosów: Liwiusz Ilasz (0,21 proc.), Stanisław Tymiński (0,16 proc.), Leszek Bubel (0,13 proc.), Adam Słomka (0,07 proc.), Jan Pyszko (0,07 proc.).

Frekwencja po podliczeniu głosów z 32,02 proc. obwodowych komisji wyborczych jest niższa od 50 proc. i wynosi 49,31 proc.

Na razie żaden z pokonanych kandydatów nie zadeklarował poparcia w II turze Donalda Tuska lub Lecha Kaczyńskiego. Jedynie Henryka Bochniarz powiedziała jasno, że bliższą jej własnej wizję prezydenturę prezentuje kandydat PO.

Andrzej Lepper w telewizji TVN zapowiedział, że będzie namawiał obywateli do udziału w wyborach, ale jeszcze nie wie, czy do poparcia któregoś z kandydatów, czy do oddania głosu nieważnego. Marek Borowski zapowiedział, że przed złożeniem deklaracji poparcia dla któregoś kandydatów, musi skonsultować się ze swoim zapleczem politycznym. Decyzję w sprawie zachowania podczas drugiej tury wyborów prezydenckich ma podjąć w najbliższym tygodniu Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Bartłomiej Kacper Przybylski



Według tych danych Donald Tusk uzyskał w I turze wyborów więcej głosów niż Lech Kaczyński, ale jego przewaga ok. 2-krotnie mniejsza niż podawana o godz. 20.00 przez Pfk Polonia i OBOB/PBS (obie pracownie dawały Tuskowi wyraźnie powyżej 38 proc.). Również przedwyborcze sondaże były znacznie korzystniejsze dla Tuska dając mu 6-10 punktów proc. przewagi. Kolejnym sondażowym niedocenionym okazał się Lepper, który teraz zdecydowanie wyprzedza Borowskiego - ta zmiana też jest raczej korzystna dla Kaczyńskiego, bo nawet bez oficjalnego poparcia Samoobrony może być pewien, że jego przeciwnik nie ma na co liczyć na jej elektorat. Wygląda na to, że uśmiech triumfatora zostanie Tuskowi tylko na tę jedną noc, bo jego zwycięstwo coraz bardziej przypomina pyrrusowe.

Marek Tobolewski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku