Borowski o II turze
[2005-10-14 02:16:00]
![]() Borowski zauważył, że obaj kandydaci są politykami prawicy, co stanowi problem dla jego wyborców, bo są postawieni przed wyborem poparcia jednego z nich lub powiększenia dużą absencję z I tury. Dodał też, że partie Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska - PiS i PO - są największymi siłami w nowym Sejmie, co oznacza, że przyszły prezydent będzie miał większe możliwości. Lider SdPl bardzo ostro skrytykował Lecha Kaczyńskiego za projekt zmiany konstytucji, które - jak powiedział - są nie do przyjęcia "nie tylko dla człowieka lewicy", ale i "ludzi, którzy budowali demokrację" i "społeczeństwo tolerancyjne, w którym szanuje się inne poglądy". Zarzucił kandydatowi PiS m.in., że jego projekt zagraża neutralności światopoglądowej państwa, niezawisłości sadów, podporządkowuje publiczne media i upartyjnia istniejące instytucje państwowe i zapowiada powołanie nowych pozaprawnych instytucji, których celem ma być przede wszystkim "odwet polityczny". Borowski podważył też wiarygodność Lecha Kaczyńskiego jako promotora "Polski solidarnej, socjalnej i opiekuńczej", wskazując, że w jego projekcie zmian Konstytucji znika wiele dotychczasowych praw i gwarancji społecznych (do strajku, płacy minimalnej, urlopu itp.). Wspomniał również, że "zza pleców Lecha Kaczyńskiego wygląda ojciec Rydzyk". - Tam gdzie wchodzi ojciec Rydzyk, stamtąd lewica musi wyjść - powiedział. Jednocześnie Borowski powiedział, że nie przenosi automatycznie swego poparcia na Donalda Tuska. Jeśli kandydat PO zapowie blokadę postulowanych przez PiS zmian w Konstytucji, chroniąc w ten sposób porządek demokratyczny, pluralizm, poszanowanie innych poglądów to oczywiście będzie to ważny i pozytywny sygnał dla moich wyborców – powiedział Borowski. Lider SdPl wezwał też Donalda Tuska do wyjaśnienia sprawy ataków na Włodzimierza Cimoszewicza, w wyniku których kandydat SLD wycofał się z wyścigu prezydenckiego. Borowski oczekuje, że Tusk zwróci się do prokuratury, a jeśli okaże się, że w nagonkę na Cimoszewicza "nieetycznie, niegodziwie" zaangażowani byli ludzie związani z Platformą Obywatelską. Borowski, któremu wcześniej m.in. w kręgach SLD zarzucano milczenie na temat ataków na Cimoszewicza, stwierdził, że 3-krotnie wydawał oświadczenia w tej sprawie. - Nie zawsze niestety były relacjonowane przez media, ale były tak czy inaczej dostępne - zaznaczył. Lider SdPl w I turze wyborów prezydenckich zajął czwarte miejsce, uzyskując nieco ponad 10 proc. głosów. W swoim czwartkowym wystąpieniu podkreślał, że nie przekazuje głosów swoich wyborców, bo nie jest "ich panem", a ludzie sami zagłosują tak, jak chcą. Jednocześnie mówił, że "jego opinia" jest "obowiązkiem lidera", kandydata, którego poparło 1,5 mln ludzi. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?