Pentor: Trudniejsza sytuacja kobiet w pracy

[2005-11-05 13:11:13]

Instytut Badań Opinii i Rynku "Pentor" przeprowadził sondaż, w którym zbadał sytuację obu płci na rynku pracy. Generalny wniosek płynący z jego wyników jest taki, że kobiety rzadziej niż mężczyźni pracują zawodowo, a jeśli już pracują, to zarabiają mniej, zajmują niższe stanowiska i mają ograniczone przywileje.

Wyniki sondażu wskazują, że zawodowo pracuje 51 proc. mężczyzn i 39 proc. kobiet. Dysproporcja ta utrzymuje się w grupie osób z wyższym wykształceniem, w której zawodowo aktywnych jest 76 proc. mężczyzn i 69 proc. kobiet.

Kobiety zarabiają zasadniczo mniej niż mężczyźni. Średnie zarobki w badanej grupie wyniosły: dla kobiet - 1173 złotych, dla mężczyzn - 1614 złotych. W grupie osób z wyższym wykształceniem dysproporcja utrzymywała się. Kobiety zarabiały tu średnio 1787 złotych, mężczyźni zaś 2504 złote.

33 proc. mężczyzn zajmuje w pracy stanowisko czyjegoś przełożonego. Podobne funkcje pełni 24 proc. kobiet. Dysproporcja rośnie w grupie osób z wyższym wykształceniem. Stanowiska kierownicze piastuje tu 46 proc. mężczyzn i zaledwie 28 proc. kobiet.

Kobiety nawet jeśli zajmują stanowiska kierownicze, to nadzorują mniejszą liczbę podwładnych. Zarówno w grupie podstawowej, jak i grupie osób z wyższym wykształceniem, liczba podwładnych kobiety-kierowniczki wynosi 13 osób. Mężczyzna-kierownik nadzoruje natomiast pracę 37 podwładnych. W grupie mężczyzn z wyższym wykształceniem liczba ta niemal się podwaja, wynosząc 63 osoby.

Kobiety w mniejszym stopniu niż mężczyźni korzystają także z ewentualnych przywilejów w miejscu pracy. 37 proc. kobiet (przy 40 proc. mężczyzn) otrzymuje od pracodawcy dodatkową opiekę zdrowotną, 3 proc. kobiet (przy 11 proc. mężczyzn) korzysta ze służbowego samochodu, zaś 8 proc. kobiet (przy 15 proc. mężczyzn) - ze służbowego telefonu komórkowego. 12 proc. kobiet (przy 18 proc. mężczyzn) może samodzielnie normować sobie czas pracy. Z drugiej strony 61 proc. kobiet (przy 55 proc. mężczyzn) ma ściśle określone godziny pracy.

Badania przeprowadzono na 4017-osobowej próbie badawczej w miesiącach czerwcu, lipcu i sierpniu 2005 roku. Zleceniodawcą badań było Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.
Wyniki badań Pentora, opublikowane dzień po likwidacji urzędu Pełnomocniczki do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, świadczą o tym, jak wielkim błędem była ta właśnie decyzja rządu Marcinkiewicza. Sondaż pokazuje, że problem nierówności społecznej i ekonomicznej ze względu na płeć nie jest tylko, jak chcieliby niektórzy, wymysłem kilku feministek. "Szklane sufity" i "lepkie podłogi" nadal istnieją, a sytuacja, czego sondaż niestety nie uwidacznia, jest tym bardziej dramatyczna, im mniej zurbanizowany region kraju weźmiemy pod uwagę.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku