Łódź: Ławnik bardziej wyrozumiały niż sędzia

[2005-12-21 15:55:04]

Votum Separatum złożył Wojciech Źródlak, ławnik w procesie Pawła W., zabójcy przedstawicielki "Providenta". Zdanie odrębne złożył do orzeczenia Sądu Okręgowego w Łodzi, który skazał oskarżonego na dożywocie.

Ławnik uważa, że wyrok 25 lat więzienia byłby bardziej sprawiedliwy, z ewentualnym zastrzeżeniem, że skazany odbyłby karę w całości. W sprawach, których czyn zagrożony jest karą dożywotniego pozbawienia wolności orzeka dwóch sędziów i trzech ławników.

Źródlak uważa, że nie tylko Paweł W. ponosi odpowiedzialność za zbrodnię. Pożyczył od firmy tysiąc złotych i miał kłopoty ze zwróceniem długu, a mimo to "Provident" pożyczył mu kolejne 700 zł, a potem znów tysiąc. Przy niewypłacalności bardzo szybko wytwarza się potężny stres u pożyczkobiorcy, spotęgowany cotygodniowymi ponagleniami. Mówiąc kolokwialnie, jedni w tej sytuacji wieszają się, a inni zabijają - napisał Źródlak.

W ciągu ostatniego roku doszło w Łodzi do dwóch niemal identycznych zbrodni.

Uważam, że udzielanie takich pożyczek jest kryminogenne - mówi Wojciech Źródlak. To ważny problem społeczny. Tylko w ten sposób mogę zwrócić na to uwagę.

Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego, stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości. Ławnicy do sądów okręgowych i sądów rejonowych wybierani są w głosowaniu tajnym przez rady gmin spośród kandydatów zgłoszonych przez zakłady pracy, stowarzyszenia, związki zawodowe oraz co najmniej 25 obywateli stale mieszkających na danym terenie (tj. obszarze objętym właściwością danego sądu) i mających czynne prawo wyborcze. Ławnikiem może zostać osoba mająca co najmniej 30 lat, a nie więcej niż lat 70. Obecnie w polskich sadach orzeka 43 500 ławników.
Paweł Źródlak swoim działaniem zwrócił nie tylko uwagę na problem firm takich jak Provident ale i na instytucję ławnika. Po raz kolejny przy tego typu sprawach rozpoczyna się na nowo dyskusja o tym czy ławnik jest dziś instytucją potrzebną. Zakładają togi i zasiadają na sali obok sędziów zawodowych. Pytają oskarżonych, świadków i biegłych. Biorą udział w naradzie i głosowaniu nad wyrokiem, na koniec podpisują go lub zgłaszają zdanie odrębne. Brak fachowego przygotowania ale i polityczne koneksje przy ich wyborze mogą budzić niepokój o bezstronność i niezawisłość „czynnika społecznego” w procesie. Waga głosu ławnika jest identyczna jak sędziego a w praktyce nie raz zdarzało się, ze dwóch ławników przegłosowało sędziego. Kilka dni temu minister Ziobro zapowiedział likwidację tej instytucji.

Marcin Rzepecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku