Janusz Kochanowski Rzecznikiem Praw Obywatelskich

[2006-01-27 17:04:47]

Sejm wybrał Janusza Kochanowskiego na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydaturę poparło 239 posłów, 194 było jej przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu.

Kandydatura Kochanowskiego została zgłoszona przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy posłowie tej partii poparli go w głosowaniu. Podobnie uczynili posłowie Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony RP oraz czterech posłów niezrzeszonych. Przeciwko kandydaturze Kochanowskiego zagłosowali posłowie Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz reprezentujący Mniejszość Niemiecką.

Wybór Kochanowskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich musi zatwierdzić jeszcze Senat. Jednak w wyższej izbie polskiego Parlamentu zdecydowaną przewagę posiadają partie, które popierały tę kandydaturę.

Debata w sprawie wyboru nowego Rzecznika była bardzo burzliwa. Posłanka SLD Katarzyna Maria Piekarska wprost stwiedziła, że Janusz Kochanowski nie będzie dobrym Rzecznikiem, bowiem jest zależny od partii Prawa i Sprawiedliwości, z której list kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Piekarskiej kandydatura Kochanowskiego była przejawem "politycznego kupczenia" oraz "zawłaszczania państwa i jego instytucji".

Kochanowskiego skrytykowali także inni posłowie SLD. Ryszard Kalisz przypomniał, że wszyscy dotychczasowi Rzecznicy mieli tytuł profesora nauk prawnych, natomiast Kochanowski jest tylko doktorem.

Kandydatura Kochanowskiego nie spodobała się także Platformie Obywatelskiej. Poseł Sławomir Piechota przytoczył teksty ze strony internetowej kandydata na Rzecznika. Można tam między innymi przeczytać, że "polskie społeczeństwo jest zdemoralizowane i skryminalizowane".

Prawo i Sprawiedliwość oraz Janusz Kochanowski nie odnieśli się do zarzutów stawianych z sejmowej trybuny.
Komentując wybór Janusza Kochanowskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich, pozwolę sobie, może dość przewrotnie, powołać się na dzisiejsze słowa posła Jana Marii Rokity. Niedoszły "premier z Krakowa", wyjaśniając motywy, z powodu których PO nie poparła Kochanowskiego, powiedział, że nowy Rzecznik chce skupić się w swojej pracy nie na obronie praw i wolności obywatelskich, ale na egzekwowaniu obywatelskich obowiązków. Obawiam się, że Rokita tym razem miał rację. Niewykluczone, że Kochanowski jako Rzecznik Praw Obywatelskich podejmie wiele działań, które będą stały w rażącej sprzeczności z ideą instytucji ombudsmana, co skutkować będzie skompromitowaniem tego, moim zdaniem potrzebnego i służącego obywatelom, urzędu. I choć nie jestem zwolennikiem spiskowych teorii, być może właśnie w tym celu, przejawiający wyraźnie antydemokratyczne ciągoty, posłowie prawicy poparli tę kandydaturę.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku