Gdańsk: Lewica rozmawia o wyborach samorządowych

[2006-01-30 22:07:57]

Ponad 100 osób zgromadziło spotkanie Klubu Współczesnej Myśli Politycznej w auli Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, które zostało zorganizowane przez Klub Współczesnej Myśli Politycznej.

Tematem konferencji prowadzonej przez Longina Pastusiaka, prezesa klubu, były perspektywy ugrupowań lewicowych w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych i ewentualnych parlamentarnych. Zaproszono przedstawicieli SLD, SDPL, UP, OPZZ i Ruchu Społecznego NIE. Na spotkaniu stawili się reprezentując swoje organizacje Małgorzata Ostrowska posłanka i szefowa pomorskiego SLD, wiceprzewodnicząca SDPL Jolanta Banach oraz Roman Chmielewski z RS NIE. Na sali obecnia była także posłanka i wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn, członkowie Polskiej Partii Socjalistycznej oraz RACJI Polskiej Lewicy.

Jolanta Banach i Małgorzata Ostrowska uznały, że należy zapomnieć o podziałach na lewicy i połączyć siły by uzyskać dobry wynik wyborczy. Joanna Senyszyn krytykowała SDPL za osłabienie SLD i powołanie partii niczym się od Sojuszu nieróżniącej. Jolanta Banach wyraziła przekonanie że powstanie SDPL pomogło oczyścić się lewicy z ludzi, którzy poprzez działalność publiczną pragneli osiągnąć prywatne korzyści.

Długo trwała dyskusja nad przyczynami klęski ugrupowań lewicowych w ostatnich wyborach parlamentarnych. Jolanta Banach wskazywała na nieuczciwość wielu decydentów i korupcję, Joanna Senyszyn na odejście od społecznego programu i zasad lewicowych.

Gdzie pani była, pani Senyszyn za czasów Hausnera i Millera -pytały głosy z sali, posłanka odpowiedziała, że zawsze krytykowała neoliberalne rozwiązania.

Roman Chmielewski pokazał swoją legitymację członkowską Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i powiedział, że ludzie, którzy ją posiadają są prawdziwą lewicą i muszą przeciwstawić się prawicy i partii braci Kaczyńskich.

Jeden z dyskutantów z sali zwrócił uwagę, na to że jego zdaniem lewicowość polega na obronie tego co jest cywilizacyjnym i socjalnym dorobkiem Polski Ludowej, a nie na posiadaniu legitymacji PZPR.

Głos zabrał także wiceprezes klubu prof. Rajmund Rybiński, który wskazywał na potrzebę powrotu do lewicowych wartości. Profesor krytykował inwazję na Irak oraz odwrócenie się od ludzi pracy przez rządzącą lewicę. Prof. Rybiński powiedział także, że w Polsce istnieje socjalistyczny elektorat, tylko brakuje socjalistycznej partii po lewej stronie sceny politycznej.

Jolanta Banach podsumowując blisko cztero godzinne spotkanie mówiła o potrzebie odejścia od paśtwa opiekuńczego na rzecz państwa chroniącego pracę. Według niej należy skupić się budowaniu gospodarki opartej na wiedzy i realizacji zaleceń strategii lizbońskiej. W podobnym tonie wypowiedziała się Małgorzata Ostrowska, która powiedziała m.in. że aby wydawać, państwo musi najpierw zarabiać, dlatego trzeba racjonalnie formułować postulaty socjalne.

Klub Współczesnej Myśli Politycznej jest niepartyjnym, lewicowym forum wymiany poglądów. Działa w Gdańsku oraz kilku kołach na terenie województwa pomorskiego od ponad dziesięciu lat.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku