Eurodeputowani SLD i SDPL bronią Balcerowicza

[2006-03-14 23:33:34]

W obronie Leszka Balcerowicz stanęli polscy eurodeputowani. Kampania prowadzona obecnie przeciwko Leszkowi Balcerowiczowi przez koalicję rządzącą PiS - Samoobrona - LPR, w której udział biorą naczelne organy państwa, zagraża polskiej gospodarce, szkodzi polskiemu życiu publicznemu i podważa wizerunek Polski w Europie - głosi oświadczenie, które podpisali posłowie do Parlamentu Europejskiego: Bronisław Geremek, Lidia Geringer de Oedenberg, Genowefa Grabowska, Jan Kułakowski, Janusz Onyszkiewicz, Józef Pinior, Dariusz Rosati, Grażyna Staniszewska.

W oświadczeniu stwierdza się, że Atak na architekta transformacji gospodarczej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego jest częścią składową kampanii mającej na celu przekreślenie dorobku III Rzeczypospolitej. Odzyskanie niepodległości, budowa demokratycznych instytucji państwa prawnego, budowa gospodarki rynkowej to wielkie dokonania obywateli naszego kraju.

Polska transformacja stała się przykładem dla innych krajów Europy Środkowej i budzi podziw całej Europy. Jest swoistym kapitałem założycielskim naszego kraju, a nazwiska Tadeusza Mazowieckiego i Leszka Balcerowicza budzą w świecie podziw i szacunek. Podważanie tych osiągnięć i marnotrawienie polskiego kapitału moralnego dla niskich gier politycznych budzi oburzenie.

Z najwyższym niepokojem przyjmujemy negatywne reakcje rynków i rządów europejskich na wznieconą w Polsce wrzawę wokół Narodowego Banku Polskiego, procesów prywatyzacyjnych i systemu bankowego. Ogłoszone w ostatnich dniach stanowisko Europejskiego Banku Centralnego jest dramatyczną reakcją na ten stan rzeczy.
Oświadczenie polskich eurodeputowanych doskonale wpisuje się w poetykę "obrony prof. Balcerowicza". W tym sensie więc nie dziwi. Zdziwić mógłby fakt, że pod listem znalazły się podpisy wielu deputowanych należących do frakcji socjalistycznej. Zdziwienie mija, gdy przypomnimy sobie, że to przecież polscy deputowani.

Problem jednak pozostaje. Dyskusyjne jest już to, czy lewica powinna bronić III RP. Nawet jeśli uznamy, że pewne zdobycze o charakterze wolnościowym powodują, że taką obronę należy podjąć, to w żadnym wypadku lewica nie powinna utożsamiać obrony wolności obywatelskich z obroną neoliberalnych przemian gospodarczych, których symbolem jest Balcerowicz. Jest to stara zagrywka liberałów polegająca właśnie na bezustannym wypowiadaniu "nierozerwalnej" zbitki – "demokracja i gospodarka rynkowa". Jest jeden z elementów prawicowej hegemonii w sferze publicznej świadomości i jako taki powinien być przez lewicę demaskowany, a nie utrwalany – co uczynili "lewicowi" eurodeputowani.

Oczywiście, w oświadczeniu przez nich podpisanym jest więcej symboli myślenia neoliberalnego. Wystarczy chociażby wspomnieć obawę o "reakcję rynków finansowych", jakby to one były prawdziwym suwerenem w polskim ustroju politycznym. Chociaż prawdę mówiąc w systemie stworzonym w oparciu o "budzące podziw osiągnięcia Leszka Balcerowicza i Tadeusza Mazowieckiego" jest to bardzo prawdopodobne.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku