Zieloni 2004: Wycofać wojska polskie z Iraku!

[2006-03-18 14:19:21]

Zieloni 2004 w przeddzień trzeciej rocznicy wybuchu wojny w Iraku wezwali do zakończenia udziału w niej polskich żołnierzy. Partia zaapelowała także o masowy udział w organizowanych w ten weekend w całym kraju Dniach Antywojennych.

Jest nam wstyd, że nasz kraj został wmieszany w międzynarodową awanturę chyłkiem, wbrew opinii większości społeczeństwa i w oparciu o kłamliwą propagandę: nasza interwencja w Iraku była bezprawna, łamie normy prawa międzynarodowego, nie wynikała ani ze zobowiązań związanych z przynależnością Polski do NATO, ani z innych zobowiązań traktatowych. Złamaliśmy normy prawa międzynarodowego i zlekceważyliśmy Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest nam wstyd, że tego typu haniebne działania próbuje się uzasadniać „korzyściami finansowymi” degradując tym samym polską politykę międzynarodową do kolonialnego łupiestwa a polskiego żołnierza do najemnika - czytamy w stanowisku Zielonych 2004.

Partia wyraziła swoją solidarność z działaniami Inicjatywy Stop Wojnie oraz potępiła politykę rządu premiera Kazimierza Marcinkiewicza oraz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, którzy - zdaniem Zielonych 2004 - zablokowali przygotowania do wycofywania wojsk polskich z Iraku. Zieloni nazywają te działania "polityką osła trojańskiego".

Biedna, zacofana Polska, kraj z prawie 20-procentowym bezrobociem finansuje setkami milionów dolarów ze swego budżetu mocarstwową i kolonialna politykę USA. Sprzeciwiamy się takiej polityce. Uważamy ja za bezsensowną, izolującą Polskę w Europie i konfliktującą nasz kraj niepotrzebnie ze światem arabskim - głosi stanowisko Zielonych 2004.

Partia sprzeciwia się także obecności na terytorium Polski amerykańskich baz wojskowych. Zieloni 2004 uważają, że powstanie baz ograniczyłoby suwerenność naszego państwa, pogorszyłoby jakość życia lokalnych społeczności i stanowiłoby poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, a ewentualne korzyści finansowe nie byłyby w stanie tego zrekompensować.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku