Warszawa: Pochód pierwszomajowy

[2006-05-01 17:50:49]

W Warszawie około 250 osób wzięło udział w pochodzie radykalnej lewicy. Pochód organizowały Nowa Lewica, Czerwony Kolektyw-Lewicowa Alternatywa, Komunistyczna Partia Polski, Młodzi Socjaliści, Polska Partia Socjalistyczna, Pracownicza Demokracja oraz Zieloni 2004. Do pochodu dołączyła również Warszawska Grupa Anarchistyczna.

Na rondzie de Gaulle’a zebrani wysłuchali przemówień. Piotr Ikonowicz z NL mówił że w Polsce jest dziś wielu ludzi prześladowanych w miejscu pracy. Dodał że represje polityczne zastępuje presja ekonomiczna. Pracownicy są straszeni że jeśli założą związek zawodowy to wylecą z pracy. Podkreślił że w obecnej sytuacji nie ma wyboru, bo PO i SLD nie są żadną alternatywą dla rządu.

Piotr Ciszewski z CK-LA stwierdził że symboliczne jest że 1 maja lewica idzie złożyć kwiaty miejscu walk rewolucyjnych, a SLD oraz związkowa biurokracja z OPZZ pod sejm. Jest to symbolem tego, że tamta pseudolewica znowu liczy, iż wejdzie do parlamentu na plecach ludzi pracy. Dodał że SLD często działa ramię w ramie z PO, a tzw. Polska solidarna braci Kaczyńskich jest również fikcją.

Beata Karoń z KPP powiedziała, że 1 maja w tym roku obchodzony jest pod hasłem "Precz z kapitalizmem i bezrobociem" oraz że oba te zjawiska są nierozerwalnie związane. Na skutek prowadzonej od kilkunastu lat polityki prywatyzacji pogorszyły się warunki pracy oraz perspektywy jej znalezienia. Stwierdziła, że taka polityka - zarówno wewnętrzna jak i międzynarodowa - jest kontynuowana przez wszystkie kolejne ekipy rządowe oraz że walka z kapitalizmem musi być także równoznaczna ze sprzeciwem wobec imperializmu.

Przedstawiciel Pracowniczej Demokracji podkreślił że Polska bierze dziś udział w imperialistycznej okupacji Iraku, a nad światem wisi groźba wojny z Iranem. Dodał że dziś robotnicy znowu muszą walczyć o swoje prawa, czego wyrazem jest powstanie Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników.

- Fakt, że dzisiaj, niemal 120 lat po kongresie II Międzynarodówki, który uczynił 1 maja świętem walki o prawa pracownicze, znowu upominamy się o ówczesny postulat, 8-godzinny dzień pracy, jest miarą społecznego zacofania naszego kraju, wynikiem słabości ruchów społecznych i rozbicia organizacji pracowniczych - mówił Adrian Zandberg z Młodych Socjalistów.

Po przemówieniach pochód ruszył przy dźwiękach bębnów warszawskiej Samba Socialista oraz olsztyńskiej grupy samby. Skandowano "Święto pracownika nie aparatczyka" oraz "nasze prawo - prawo pracy". Gdy pochód radykalnej lewicy mijał miejsce, w którym gromadzili się zwolennicy SdPl, SLD, UL, UP i OPZZ, rozległy się okrzyki "powiedz nie burżujom z SLD" oraz "Sprzedaliście kodeks pracy". Od pochodu SLD/OPZZ radykalną lewicę oddzielił kordon policji.

Pochód radykalnej lewicy zakończył się złożeniem kwiatów na Placu Grzybowskim, miejscu walk rewolucyjnych w 1905 roku.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku