1 Maja w Dąbrowie Górniczej i Gorzowie Wlkp.

[2006-05-02 17:40:02]

1 maja w Dąbrowie Górniczej odbył się największy w województwie śląskim pochód pierwszomajowy. Obok organizatorów: Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, Komunistycznej Partii Polski, Demokratycznej Partii Lewicy, RACJI Polskiej Lewicy oraz Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" i redakcji "Nowego Robotnika", pojawiły się także kilkuosobowe grupy z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Samoobrony RP. Gościem obchodów był przedstawiciel niemieckiej Partii Lewicy.PDS (Linkspartei.PDS), Marcus Haider. Łącznie około 800 osób. Według "Dziennika", w pochodzie uczestniczyło niespełna 2 tys. osób.

Pochód prowadzony przez orkiestrę górniczą przeszedł z pod pomnika Staszica na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem Bohaterów Czerwonych Sztandarów nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy i złożenie kwiatów.

Następnie do zgromadzonych przemówili przedstawiciele poszczególnych organizacji w tym przewodniczący PPP i WZZ "Sierpień`80" Bogusław Ziętek, Marcin Sławomir Klos z PPS, Daniel Ptaszek z RACJI PL, Marian Indelak z KPP, Zbigniew Podraza z SLD oraz Marek Dul z DPL.

Ziętek w swoim przemówieniu wytknął lewicy parlamentarnej, że o ludziach pracy przypomina sobie tylko raz w roku – podczas obchodów 1 Maja. Przypomniał zwycięski - i największy w europejskim hutnictwie - strajk w Hucie Katowice, zorganizowany przez "Sierpień`80". – Dziś w Dąbrowie Górniczej nie ma ani jednej kopalni i ani jednej dużej firmy w państwowych rękach – podkreślał. Ziętek uczcił pamięć Daniela Podrzyckiego, założyciela PPP i "Sierpnia`80" i przypomniał, że Dąbrowa Górnicza to rodzinne miasto Podrzyckiego.

Przedstawiciel RACJI PL, Daniel Ptaszek, zacytował odezwę pierwszomajową Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy z 1900 roku. - Czy coś się zmieniło przez ostatnie sto lat? Tak, zmieniło się! Zmieniło się tyle, że dziś fabryk jest coraz mniej, rolnicy często nie mają już co robić, a wielu pracownikom po opłaceniu wszystkich rachunków brakuje nawet na samo podtrzymanie życia - mówił Ptaszek. - Tak jak sto lat temu byli wyzyskiwacze, którzy pławili się w bogactwach "dzięki" ciężkiej harówie wyzyskiwanych, tak dzisiaj mamy wielkich panów tego świata, którzy dyrygują innymi bez względu na ich godność, zdrowie i sytuację rodzinną - oceniał. - Jesteśmy lewicą! Wspólnie z przyjaciółmi z PPP, KPP i PPS zaoferowaliśmy alternatywę dla lewicy salonowej - dodał przedstawiciel RACJI.

Na zakończenie górnicza orkiestra odegrała Międzynarodówkę. Po części oficjalnej odbył się okolicznościowy festyn.


Wiec z okazji Święta Pracy odbył się także 1 maja o godzinie 13.00 na Wełnianym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim.

Akcję zorganizowała gorzowska Inicjatywa Pracownicza. Wzieło w niej także udział kilku działaczy IP z Myśliborza. W wiecu uczestniczyło około 20 osób.

Szymon Martys
Piotr Borda
Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku