Fallaci przed sądem

[2002-10-09 20:30:25]

Włoska pisarka i dziennikarka Oriana Fallaci stanęła przed paryskim sadem oskarżona przez antyrasistowską organizację The Movement Against Racism and For Friendship (MRAP) o podburzanie do nienawiści rasowej, ponieważ w książce "Anger and Pride” (Gniew i duma) utrzymuje m.in., że w meczetach gloryfikuje się świętą wojnę i terroryzm. Książka, napisana pod wpływem wydarzeń z 11 września 2001 r. , ma poza tym wyrażać przekonanie o wyższości zachodniej kultury i zachodnich norm nad islamską cywilizacją i wskazywać na wyraźne związki pomiędzy imigracją z krajów arabskich, a wzrostem terroryzmu w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.

Skarżący przekonują, że książka jest „zapalnym traktatem przepojonym islamofobią”. Ich prawnicy cytują wyimki z książki w których włoska dziennikarka mówi, że islamscy imigranci na Zachodzie „mnożą się jak szczury” i że „dzieci Allacha spędzają większość swego czasu z tyłkami w górze, modląc się pięć razy dziennie”. MRAP twierdzi, że tego rodzaju stwierdzenia w sposób oczywisty przekraczają dopuszczalne granice krytyki.

Prawnicy Fallaci, uważają natomiast, że sednem tej książki, jak przyznają „momentami, szokującej”, jest przekonanie, że walka z islamskim terroryzmem jest dziś o wiele trudniejsza z powodu intelektualnego terroryzmu, kryjącego się pod terminem „antyrasizm”.

Sąd odmówił wydania zakazu rozpowszechniania książki, ponieważ już rozeszła się ona w ponad 50 tys. egzemplarzy we Francji i za granicą. Jednakże sprawa nie jest jeszcze zakończona, ponieważ sąd zlecił bardziej szczegółową analizę treści książki, nie jest więc wykluczone, że włoska autorka może jeszcze zostać ukarana.

Oriana Fallaci, członek ruchu oporu w czasie II wojny światowej, a od 1967 korespondentka wojenna na Bliskim Wschodzie, w Azji i Ameryce Południowej, międzynarodowy rozgłos zdobyła cyklem wywiadów z najwybitniejszymi osobistościami politycznymi świata (m.in. z Henry Kissingerem, ajatollahem Chomeinim, Lechem Wałęsą).


Adam Sochaczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku