USA: gubernator ułaskawia skazanych na śmierć

[2003-01-12 19:44:12]

George Ryan - republikanin, który przez całe życie popierał karę śmieci, uchylił - jako odchodzący z urzędu gubernator stanu Illinois - wszystkie wyroki śmierci czekające na wykonanie.

W celach śmierci w Illinois czekało na wykonanie wyroku 156 osób. W przypadku 152 osób ich kary zostały zamienione na dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia. Czterech skazanych zostało w ogóle ułaskawionych przez gubernatora, który dokonał tego kroku uznając, że wiele wskazuje na to, iż policja zmusiła ich do przyznania się do zbrodni biciem i torturami. Jeden z uwolnionej czwórki spędził w celi śmierci 17 lat.

Powstaje pytanie, co spowodowało taką a nie inną decyzję gubernatora, który dotychczas opowiadał się za utrzymaniem kary śmierci jako najwyższego wymiaru kary. Bezpośrednią przyczyną jest opinia niezależnych ekspertów, których Ryan powołał trzy lata temu po przeczytaniu petycji przeciwników kary śmierci. Mieli oni zbadać, czy najwyższy wymiar kary jest w Illinois orzekany uczciwie.

Opinia zawarta w raporcie dla gubernatora brzmiała: kara śmierci jest orzekana nieuczciwie i niemoralnie. Zdaniem ekspertów sądy orzekają ją o wiele łatwiej w sprawach osób wywodzących się z mniejszości etnicznych oraz z ubogich sfer. Biali i bogaci mają o wiele większą szansę na uniknięcie krzesła elektrycznego czy śmiertelnego zastrzyku, bo stać ich na doskonałych prawników.

Komisja ustaliła, że od połowy lat 70-tych - gdy Sąd Najwyższy USA uznał legalność kary śmierci - w stanie Illinois zostało na nią skazanych co najmniej 13 niewinnych osób. We wszystkich przypadkach byli to czarni z najuboższych miast i dzielnic, których zeznania zostały wymuszone przez policję biciem i torturami. Dodatkowo w ich przypadku policjanci zlekceważyli poszlaki i ślady wskazujące na ich niewinność, zaś publiczni obrońcy nie przykładali się do pracy.

Scott Turow - jeden z ekspertów powołanych przez gubernatora Ryana, były prokurator - napisał kilka dni temu w magazynie "New Yorker", że gubernator "pod wpływem pracy w komisji przestał wierzyć w karę śmierci". Sam Ryan stwierdził, że nadal jest zwolennikiem kary śmierci, ale nie wierzy, że w dzisiejszych warunkach sądy mogą ją uczciwie orzekać. Dodał też, że pierwszą noc po złożeniu urzędu będzie spał lepiej, bo dokonał dobrego wyboru.

Decyzja Ryana poruszyła opinię publiczną w USA, na nowo wywołując dyskusję na temat zasadności istnienia kary śmierci. Sam zaś Ryan spotyka się z bardzo różnymi, nieraz skrajnymi ocenami kroku, który podjął. Wiele rodzin ofiar wyraziło swoje oburzenie, stwierdzając, że decyzja gubernatora to policzek dla systemu sprawiedliwości (choć Ryan w pełni ułaskawił jedynie 4 osoby, pozostali nie mają szans wyjść na wolność). Paru prokuratorów zapowiedziało już, że decyzję odchodzącego gubernatora zamierza zaskarżyć do sądu.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku