Argentyna: śmierć dyktatora
[2003-01-12 19:45:26]
Galtieri zmarł w szpitalu wojskowym w Buenos Aires. Miał 76 lat. Był chory na raka, ale bezpośrednią przyczyną śmierci był zawał. Przez ostatnie miesiące życia były dyktator przebywał w areszcie domowym jako jeden z podejrzanych o przyczynienie się do śmierci 19 lewicowych działaczy z ruchu Montoneros, odłamu Partii Peronistów. Ofiary zabójstwa w 1980 r. powróciły z wygnania, by przygotować kontrofensywę wobec rządzącej wówczas junty wojskowej. W 1986 r. Galtieri został skazany na 12 lat więzienia za niekompetencję podczas konfliktu o Falklandy (arg. Malwiny), jednak 3 lata później ułaskawił go prezydent Carlos Menem. Konflikt o Falklandy wybuchł w 1982 roku, kiedy te brytyjskie wyspy - mające dla Londynu głównie znaczenie strategiczne - zostały zaatakowane przez siły argentyńskie. Konflikt zakończył się porażką źle dowodzonych Argentyńczyków. Podczas 10-tygodniowych walk zginęło 255 Brytyjczyków i 652 Argentyńczyków. Rządy wojskowych w Argentynie pod przywództwem Galtierego w latach 1976-83 określane są mianem ’’brudnej wojny’’. W tym czasie w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęło - według różnych szacunków - od 10 tys. do 30 tys. działaczy opozycji i członków ich rodzin. Ostateczna liczba ofiar nigdy nie została ustalona. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
?