Nowa doktryna obronna Ukrainy

[2004-07-27 14:47:58]

W poniedziałek prezydent Ukrainy Leonid Kuczma podpisał dekret wprowadzający zmiany do nowej doktryny obronnej państwa. Wykreślono zapis mówiący, że celem strategicznym Kijowa jest członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, a w zamian wstawiono enigmatyczne stwierdzenie o "integracji euroatlantyckiej".

Według opozycji zabieg ten wykazuje "obłudę" władz ukraińskich, bo świadczy, że dotychczasowy kurs na integrację z zachodem został przyjęty wyłącznie ze względów koniunkturalnych.

Zwrot Ukrainy dostarczył pretekstu prezydentowi Władimirowi Putinowi do wygłoszenia ostrej opinii na temat polityki zachodu wobec największego sąsiada Rosji, bowiem na spotkaniu z Leonidem Kuczmą w Jałcie stwierdził, że "agentura z krajów zachodnich próbuje skompromitować proces integracji Ukrainy z Rosją".

W opinii obserwatorów prezydent Putin w ten sposób wysyła zdecydowany sygnał do krajów euroatlantyckich, iż Moskwa nadal uważa Ukrainę za swoją strefę wpływów, z której nie pozwoli się wyrugować.
W kontekście skomplikowanych więzi łączących rosyjskiego orła z ukraińskim sokołem, jak na dłoni widać nieporadność i skrajną nieskuteczność polskiego wróbla, który ubzdurał sobie, że może być moderatorem tego układu gigantów, nie bacząc na przekraczanie coraz to nowych granic śmieszności.
Wszak już pradziadowie nasi mawiali nie bez kozery – znaj proporcjum, mocium panie – a my jak zwykle swoje, za nic nam i historii nauki i antenatów mądre słowa.

Jacek Nadrowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku