Narasta konflikt Mołdawii i Naddniestrza
[2004-08-15 11:10:16]
W mieście Bendery (Tighina) na w szkołach trwa protest uczniów i nauczycieli przeciwko decyzjom prezydenta Naddniestrza Igora Smirnova. Pilnuje go milicja i grupa rosyjskojęzycznych mieszkańców. Wstęp do budynku mają jedynie reprezentanci OBWE, którzy dostarczają wodę i jedzenie dla dzieci. Protestujący krytykują także władze Mołdawii zarzucając im bierność w całym konflikcie. Tymczasem mołdawskie władze wprowadziły blokadę ekonomiczną Naddniestrza. Władze w Tyraspolu zagroziły w odwecie przerwaniem dostaw gazu i energii elektrycznej. Znaczna część budżetu zbuntowanego regionu pochodzi z eksportu towarów przez Mołdawię, z kolei przez Naddniestrze w kierunku zachodnim biegną ważne gazociągi i linie energetyczne. Zlikwidowano także połączenia kolejowe przez Dniestr. Padają także ostre deklaracje ze strony polityków. 1 sierpnia podczas obchodów dnia pamięci ofiar wojny z 1992 r. Smirnov oskarżył prezydenta Mołdawii Władimira Voronina o ludobójstwo dokonane na ludności Naddniestrza. W cały konlikt zaangażowały się także Rumunia oraz OBWE i UE. Bukaresztańska prasa krytykuje obie strony konfliktu. Dzienniku "Romania Libera" napisał, że minister do spraw zjednoczenia Mołdawii Vasile Sova "mówi tylko po rosyjsku i w takiej sytuacji wszystko jest jasne". Także komunistyczny prezydent Mołdawii Voronin, zdecydowany przeciwnik połączenia kraju z Rumunią, oskarżany jest przez bukaresztańskie gazety o nie respektowanie praw człowieka. Naddniestrze ogłosiło secesję w 1990 roku i obroniło ją w 1992 roku, po sześciu miesiącach krwawych walk. Konflikt zakończył się, gdy na teren separatystycznej republiki wkroczyły wojska rosyjskie. Zginęło wtedy ponad 600 osób. Naddniestrze zamieszkane jest głównie przez ludność ukraińską i rosyjską. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?