O sytuacji w Iraku

[2004-09-06 17:36:53]

1 września na południowych obrzeżach Bagdadu nieznani sprawcy ostrzelali konwój powracającego z Nadżafu Ahmeda Czalabiego szefa Irackiego Kongresu Narodowego. Czalabi nie ucierpiał, rannych zostało natomiast dwaj funkcjonariusze jego ochrony.

Tego samego dnia 5 pocisków moździerzowych eksplodowało w Bagdadzie przy punkcie kontrolnym. Ranny został jeden cywil. Iraccy powstańcy zastrzelili trzy kolaborantki, pracujące w amerykańskiej bazie wojskowej w Mosulu, kiedy wracały samochodem z bazy do domów. Ranny został kierowca samochodu. Czwarta osoba wyszła z ataku bez szwanku.

Turecki zakładnik przetrzymywany w Iraku od 7 sierpnia został uwolniony - poinformowała turecka stacja telewizyjna NTV. Także kierowcy z Kenii, Egiptu i Indii zostali uwolnieni - poinformowała telewizja Al-Arabija.

2 września amerykańskie samoloty dokonały nalotu na Faludżę. Zginęło 17 osób, w tym kobieta i trójka dzieci. 6 osób zostało rannych, niektóre są w stanie ciężkim. Pociski dosięgły dwóch domów.

Także 2 września iraccy powstańcy ostrzelali w Bagdadzie samochód ambasadora Czech. Ciała dwu tureckich kierowców znaleziono na poboczu drogi na północ od Bagdadu. Obok 2 Turków znajdowało się trzecie ciało, prawdopodobnie także obywatela tureckiego, jednakże bez dokumentów. Wszystkie ciała porzucone zostały niedaleko wsi Dżalsija na północ od stolicy.

Abduljabbar al-Kubaysi, przywódca Irackiego Sojuszu Patriotycznego został 3 września aresztowany w Bagdadzie.

Rurociąg łączący Kirkuk na północy Iraku i turecki port Ceyhan eksplodował w następstwie podłożenia ładunku wybuchowego. 4 września w Kirkuku wybuchł samochód-pułapka przed miejscową szkołą policyjną. Według AFP zginęło 15 osób. Co najmniej 20 zostało rannych.

Niedaleko Mosulu w północnym Iraku wybuchły starcia między wojskami amerykańskimi, a rebeliantami. Zginęło 8 Irakijczyków, a 40 osób zostało rannych. W walkach w miejscowości Tall Afar na północ od Mosulu ranna została również załoga amerykańskiego śmigłowca, który został zmuszony do awaryjnego lądowania. W mieście Latifija, 30 kilometrów na południe od Bagdadu połączone siły amerykańsko-irackie przeprowadziły akcję wymierzoną przeciwko rebeliantom. Zginęło 12 policjantów, 5 żołnierzy Gwardii Narodowej zostało rannych.

Na północy Iraku znaleziono ciało Egipcjanina, porwanego w sierpniu. Ciało zabitego zakładnika znaleziono w mieście Bajdżi, około 180 km na północ od Bagdadu.

Czołowy iracki duchowny sunnicki szejk Mehdi as-Sumaidai wydał orzeczenie religijne, w którymi wzywa do natychmiastowego uwolnienia dwóch francuskich dziennikarzy porwanych w Iraku. Duchowny, reprezentujący wahhabicki nurt sunnizmu, żąda od porywaczy uwolnienia francuskich dziennikarzy z uwagi na stanowisko Francji wobec Iraku. Zaznaczył jednocześnie, że proces uwalniania Francuzów został poważnie utrudniony przez ostatni amerykański rajd zbrojny na Latifijję koło Bagdadu. Szejk skrytował także iracki rząd za zezwalanie na akcje wymierzone w naród iracki.

5 września w okolicach Tikritu żołnierze amerykańscy i irackie służby bezpieczenstwa zatrzymały człowieka, którego uznano za Izzata Ibrahima ad-Duriego, byłego wiceprezydenta. Okazało się jednak, że informacje te się nie potwierdziły. Uzbrojeni mężczyzni zaatakowali w Iraku ekipę jednej z irańskich stacji telewizyjnych. Dziennikarze zostali pobici, a ich sprzęt skonfiskowany.

W wyniku ostrzelania amerykańskiej bazy koło Bagdadu zginęło 2 amerykańskich żołnierzy, 16 zostało rannych. W Mosulu w czasie ataku na amerykański konwój zginęła kobieta, a 7 cywilów zostało rannych. Irackie siły razem z amerykańskimi żołnierzami aresztowały w Kirkuku 25 osób. Wsród nich jest były były szef służb bezpieczeństwa w Samarze Sirhan Ahmed Khalaf.

W pobliżu Kirkuku podpalono gazociąg, którym transportowano gaz do elektrowni w Bajdżi. Z kolei w ataku na amerykański konwój wojskowy w pobliżu Faludży zginęło 7 amerykańskich żołnierzy, a kilku zostało rannych.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku