Narasta konflikt w Wybrzeżu Kości Słoniowej
[2004-11-13 22:40:14]
Do zerwania rozejmu doszło w czwartek gdy rządowe lotnictwo zbombardowało miasta Bouake i Korhogo – bastiony rebelianckich „Nowych Sił”. Jednocześnie doszło do kilku potyczek lądowych wzdłuż tymczasowej linii demarkacyjnej. Strzegące jej 10 tysięczne siły pokojowe (złożone z 4 tys. francuskich żołnierzy i 6 tysięcznego kontyngentu ONZ) nie dość, że nie zdołały im zapobiec to jeszcze same wdały się w starcia. Do rozruchów doszło tymczasem największym mieście w państwie - Abidżanie. Tłum złożony głównie z członków rządowej młodzieżówki „Młodzi patrioci” zdemolował siedziby opozycyjnych partii i gazet. W odwecie za śmierć 9 francuskich żołnierzy którzy zginęli w Bouake francuskie lotnictwo zniszczyło 5 samolotów sił rządowych i wysadziło desant na lotnisku w stolicy państwa Abidżanie. Rada Bezpieczeństwa ONZ szybko poparła francuską akcję i wezwała wszystkie strony konfliktu do wstrzymania ognia. Tymczasem w samym Abidżanie doszło do gwałtownych zamieszek skierowanych przeciwko francuskim obiektom. 10 listopada do 64 wzrosła liczba mieszkańców kraju zabitych w antyfrancuskich protestach - powiedział doradca prezydenta Laurenta Gbagbo. - Francuscy żołnierze zabili 64 osoby Rannych jest 600 osób - powiedział Allain Toussaint, twierdząc że informacje te otrzymał od Czerwonego Krzyża i organizacji humanitarnych. Zastrzegł, że bilans, który powstał po zsumowaniu danych napływających z różnych organizacji humanitarnych, nie jest jeszcze ostateczny. Telewizja rządowa w Abidżanie na zmianę apeluje o spokój i wzywa do powstania przeciwko Francuzom. Po kilku dniach przerwy wznowiono eksport kakao - głównego bogactwa Wybrzeża Kości Słoniowej- przez port w San Pedro. W ciągu minionych dwóch dni największe miasto opuściło ponad 2 tys. obcokrajowców, większość francuskimi samolotami. Przed domem prezydenta i telewizją pozostało już tylko kilkudziesięciu tzw. "Młodych patriotów", którzy nadal oskarżają Francję o próby obalenia szefa ich państwa i popieranie muzułmańskich rebeliantów na północy. Zwolennicy Gbagbo rozgrabili i podpalili domy należące do cudzoziemców lub zagranicznych firm w Abidżanie w odwecie za zniszczenie przez wojska francuskie rządowego lotnictwa wojskowego. 13 listopada Laurent Kokora, specjalny wysłannik prezydenta Laurenta Gbagbo, udał się do Waszyngtonu, by prosić o pomoc przeciw Paryżowi wspierającemu zbrojną opozycję. Zaapelował, aby Stany Zjednoczone interweniowały dyplomatycznie. Kokora oświadczył, że USA powinny zażądać, aby Francja wycofała swoje wojska do koszar oraz zawetować uchwalenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji przeciwko rządowi Wybrzeża Kości Słoniowej. Zdaniem wysłannika USA powinny w ten sposób pomóc "demokratycznie wybranemu rządowi" prezydenta Gbagbo. Ponadto, według niego, prezydent RPA Thabo Mbeki, który podjął się misji mediacyjnej w konflikcie, powinien uzyskać nieco więcej czasu na doprowadzenie do ugody. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
11 maja:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego
?