Niemcy: Studia na pewno będą płatne (akt.)

[2005-01-26 12:02:01]

Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w Karlsruhe, że wprowadzona w 2002 roku ustawa o szkolnictwie wyższym narusza niemiecką Ustawę Zasadniczą (tak nazywa się niemiecka konstytucja). Wniosek o zbadanie konstytucyjności ustawy złożyła grupa działaczy chadeckiej CDU z pięciu niemieckich landów.

Działacze chadecji zakwestionowali zapis w ustawie z 2002 roku o gwarancji możliwości bezpłatnego studiowania pierwszego kierunku studiów na terenie całej RFN. Federalny Trybunał Konstytucyjny stwierdził wczoraj, że zapis taki narusza konstytucyjny rozdział kompetencji pomiędzy władze związkowe a władze krajowe. W myśl niemieckiej Ustawy Zasadniczej kompetencje dotyczące kultury, nauki i oświaty należą do władz krajów związkowych RFN.

Możliwość bezpłatnego studiowania potwierdził rząd Gerharda Schrödera i Joschki Fischera. Projekt zaskarżonej ustawy złożyli w Bundestagu deputowani SPD i Zielonych.

Protesty przeciwko orzeczeniu Federalnego Trybunału Konstytucyjnego oraz możliwych jego konsekwencjach zapowiedzieli już Zieloni, Partia Demokratycznego Socjalizmu (PDS) oraz przedstawiciele organizacji studenckich. Ich zdaniem decyzja Trybunału otworzy drogę do wprowadzenia przez władze landów opłat za studia, co z kolei zamknie szanse awansu społecznego i spowoduje pogłębienie problemu dziedziczenia biedy i niskiej pozycji społecznej.

***


Premier Bawarii Edmund Stoiber, lider bawarskiej CSU, zapowiedział, że opłaty za studia zostaną wprowadzone od nowego roku akademickiego (2005/2006). W Dolnej Saksonii opłaty pojawią się od początku 2006 roku. Rządy krajowe Bawarii i Dolnej Saksonii zapowiedziały, że opłaty wyniosą około 500 euro za semestr.

Władze landów rządzone przez partie lewicowe zapowiedziały, że nie będą dążyły do wprowadzenia opłat za studia. Nie będziemy stwarzać młodzieży dodatkowych przeszkód. Chcemy, aby jak najwięcej młodych ludzi podejmowało studia wyższe - stwierdziła Hannelore Kraft, socjaldemokratyczna minister oświaty Nadrenii-Północnej Westfalii.

Z dezaprobatą wyraziła się o decyzji Federalnego Trybunału Konstytucyjnego federalna minister oświaty Edelgard Bulmahn z SPD. Obawiam się, że wprowadzenie obowiązkowych opłat zahamuje napływ na uczelnie młodzieży z biednych rodzin. To bardzo niefortunna decyzja Trybunału - stwierdziła minister Bulmahn.

W zdecydowanie ostrzejszej formie na temat możliwości wprowadzenia odpłatności za studia wyższego wypowiedziała Eva-Maria Stange, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Nauki (GEW). To jest czarny dzień dla studentów i dla państwa opieki socjalnej. Gwarantowana przez konstytucję równość warunków życia i pracy padła ofiarą neoliberalnej rywalizacji pomiędzy landami - stwierdziła wzburzona orzeczeniem Trybunału Stange.

Szefowa GEW zapowiedziała już, że decyzja Trybunału i zapowiedzi prawicowo-liberalnych rządów krajowych nie obejdą się bez echa w postaci strajków studentów, pracowników oświaty i działaczy lewicowych.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku