Ukraina: Powstał rząd Julii Tymoszenko

[2005-02-05 09:29:24]

W piątek odbyło odbyło się drugie głosowanie nad kandydaturą Julii Tymoszenko na premiera. Tym razem głosowało za nią 373 z 450 deputowanych Rady Najwyższej. Poparły ją nie tylko partie dotychczasowej opozycji, ale również Partia Regionów i Socjaldemokratyczna Partia Ukrainy (zjednoczona) związane z niedawnym obozem władzy. Przeciwko jej kandydaturze byli deputowani z Komunistycznej Partii Ukrainy.

W rządzie Tymoszenko zasiadają przedstawiciele centroprawicowego bloku Nasza Ukraina, nacjonalistycznego bloku BjuTy, Socjalistycznej Partii Ukrainy Ołeksandra Moroza, Partii Przemysłowców i Przedsiębiorców Ukrainy, liberalnej Partii Ludowo-Demokratycznej, Narodowej Partii Agrarnej Ukrainy.

Pierwszym wicepremierem został Anatolij Kinach, lider Partii Przemysłowców i Przedsiębiorców Ukrainy. Wicepremierami będą Ołeh Rybaczuk, odpowiedzialny za integrację europejską, i Mykoła Tomenko, zajmujący się sprawami kultury i nauki. Ministerstwem Spraw Zagranicznych pokieruje Borys Tarasiuk, który już wcześniej był szefem dyplomacji. Tekę ministra obrony otrzymał Anatolij Hrycenko, do niedawna szef Centrum Analitycznego im. Razumkowa w Kijowie. Ministrem kultury zostanie natomiast znana piosenkarka Oksana Biłozir.

Szymon Martys

Trochę wbrew obawom żywionym przecież dość powszechnie powołanie nowego rządu przeszło gładko. Obawom, bo przecież obawiano się wręcz rozpadu Ukrainy, a na pewno obawy, iż spotka się on z silną opozycja parlamentarną miały solidne podstawy, bo przecież rząd powołał parlament będący dotąd oparciem dla rządów Kuczmy. Co to może więc oznaczać? Że kończy się rewolucja i wszystko będzie po staremu? Raczej nie. Jednak po staremu po prostu być nie może. To jest coś co znamy i z własnej historii. Stało się za dużo, by mogło być tak samo. Nawet ci, którzy byli przeciw zrozumieli i uznali, że nie mają innego wyjścia. Z nadziei, że uda im się przyłączyć do zwycięzców, ze strachu lub ze zwykłego konformizmu. Pewnie zresztą ze wszystkich tych powodów. Nic już nie może być tak samo i to jedno jest pewne. Będzie lepiej? To już pewne nie jest, a nawet wprost przeciwnie pewne jest, że tak rozbudzonych nadziei zaspokoić się nie da i rozczarowanie z czasem musi nadejść. Ale jak wielkie będzie? I jak powszechne? Przekonamy się. Ta zmiana jednak oznacza - i to już wiemy - że południowo-wschodnia granica Polski w przyszłości nie będzie granicą Unii Europejskiej. Bo ten rząd pod tym względem stanowi wybór jednoznaczny. Poparcie jakie zyskał, niezależnie od konkretnej motywacji głosujących za nim, jest sygnałem dla
wszystkich – w podstawowych sprawach decydujemy sami. I w tej sprawie zadecydowaliśmy właśnie tak. A skoro tak – to polską racją stanu staje się
konsekwentne popieranie tych dążeń. I na szczęście w skłóconej Polsce wydaje się, że w tej akurat sprawie panuje zgoda.

Rafał Korzeniewski




drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku