Walki klasowe na świecie

[2005-04-30 09:48:06]

22 kwietnia 1300 pracowników urzędów celnych protestowało w Chile. Jak powiedział Lautaro Aguila, lider związku zawodowego celników powodem strajku była odmowa ze strony rządu podwyżek dla celników.

20 kwietnia, po 8 tygodniach strajku zakończyli go ekwadorscy lekarze. Domagali się oni m.in. podwyżki płac oraz większego finansowania dla publicznych placówek służby zdrowia.

18 kwietnia w brazylijskim mieście Fortaleza protestowało około 300 pracowników budowlanych. Domagają się oni m.in. podwyżki płac. 20 kwietnia pracownicy zorganizowali wiec w centrum miasta.

Protesty odbyły się równie w USA. Zarząd firmy Johnson Truck Bodies zagroził przeniesieniem zakładu z Race Lake w stanie Wisconsin jeśli związek zawodowy nie zaprzestanie strajku. Powodem protestu były zaproponowane przez firmę cięcia w ubezpieczniach zdrowotych pracowników. Na Uniwesytecie Yale w New Haven w Connecticut odbył się protest adiunktów. Protestowali oni przeciwko przepisom który uniemożliwiają im założenie własnego związku zawodowego. Przewodniczący związku zawodowego reprezentującego drwali w Rainelle w stanie Wirginia Zachodnia stwierdził, że przygotowują się do strajku przeciwko zamknięciu zakładu.

W indyjskim stanie Andhra Pradesh protestowało blisko 70 tysięcy górników. Strajk rozpoczął się 25 kwietnia. Górnicy domagali się podwyżek płac. W Indiach protestowały również pielęgniarki w mieście Pune, pracownicy elektrowni Punjab State Electricity Board (PSEB) oraz pracownicy przemysłu tekstylnego w stanie Tamilnadu.

W pakistańskim szpitalu w mieście Peszawar 21 kwietnia zorganizowano protest, aby domagać się przywrócenia prawa, które daje możliwość, aby synowie pracowników którzy przeszli na emeryturę pracowali w tym samym zakładzie.

16 kwietnia Koreańska Federacja Związków Zawodowych Sektora Prywatnego (KFSU) doszła do porozumienia z firmą Hanon Country Club która przeniosła 41 kobiet pracujących przy obsłudze pola golfowego do innego miejsca łamiąc tym samym układ zbiorowy.

Pracownicy banku Westpac w Launceston na Tasmanii i w Adelaide w Australii Południowej protestowali 27 kwietnia, domagając się nowego układu zbiorowego pracy.

Podobny protest odbył się w nowozelandzkim Banku Narodowyum 22 kwietnia. Był to pierwszy taki przestój w pracy od 20 lat. Pracownicy domagali się lepszej płacy za pracę w weekendy i wieczorami. Odbył się tam także 48-godzinny strajk górników. Pracownicy domagają się podwyżki płac o 6 proc. W Auckland odbył się protest kierowców autobusów. Również tutaj powodem protestu jest brak podwyżek płac.

Przeciwko nie wypłacaniu pensji protestowali nauczyciele w prowincji Morobe w Papui Nowej Gwinei. Nie zapłacano im za ostatnie sześć tygodni.

22 kwietnia główny producent odzieży na Fidżi zamknął zakłady w Ba, Nadi i Lautoka, zwalniając blisko 3 tysiące osób.

22 kwietnia w Nabierieżnych Czełnach odbyła się 1000-osobowa demonstracja kombatantów i młodzieży, zwołana na wezwanie Komitetu Miejskiego Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. Uchwalono rezolucję z czterema postulatami: 1) Zlikwidować przywileje emerytalne dla rządzących; 2) Zaprzestać represji wobec uczestników akcji protestu w obronie praw socjalnych; 3) Za zdradę interesów Rosji i ludu zdymisjonować Władimira Putina, rząd i Dumę; 4) Powołać Miejską Izbę Społeczną z udziałem przedstawicieli partii politycznych, organizacji społecznych i związków zawodowych w celu obrony słusznych praw i interesów mieszkańców.

24 kwietnia w Iżewsku ok. 700 emerytów przez godzinę demonstrwało na ul. Puszkina, przed siedzibą mera miasta, domagając się przywrócenia ulg. Przed Teatrem im. Galiaskara Kamala w Wielkim Bułgarze odbyła się pikieta z udziałem ok. 40 emerytów. Organizatorem jej był Komitet Miejski KPFR. Pikietujący trzymali czerwone sztandary i plakaty z żądaniami przywrócenia ulg w opłatach komunalnych oraz renacjonalizacji środków produkcji.

25 kwietnia w Stalingradzie ok. 700 związkowców demonstrowało przed gmachem, w którym mieszczą się siedziby mera miasta oraz dumy obwodowej. Protestujący domagali się cofnięcia uchwały o podwyżce opłat za mieszkanie i za usługi komunalne o 76 proc.. Organizatorką manifestacji była stalingradzka Obwodowa Rada Związków Zawodowych.

26 kwietnia w Nowoworoneżu wznowiło strajk głodowy 30 osób - ofiar katastrofy w Czernobylu. Pierwszą głodówkę przeprowadziły one na początku kwietnia, gdy przed sądem toczyła się rozprawa z ich powództwa o przywrócenie im rent inwalidzkich w poprzedniej wysokości, które zostały bezprawnie zmniejszone.

28 kwietnia w Jużno-Sachalińsku przed siedzibą gubernatora obwodu sachalińskiego demonstrowało ok. 1000 nauczycieli i nauczycielek szkół oraz przedszkoli. Domagali się podwyższenia jakości życia pracowników sfery budżetowej i przywrócenia wiejskiej inteligencji ulg w opłatach za usługi komunalne. Żądali także dodatkowej pomocy finansowej od władz obwodu dla władz miasta, aby można ją było przeznaczyć na spłatę sięgających już 3 lat zaległości w opłatach składek ubezpieczeniowych na fundusz emerytalny, które powodują, iż z kolei zalega on z wypłacaniem staruszkom należnych im emerytur.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku