Brazylia: Zieloni wychodzą z koalicji

[2005-05-22 14:04:41]

Brazylijska Partia Zielonych (Partido Verde) w geście sprzeciwu wobec polityki prezydenta de Luiz Inácio Lula da Silvy opuściła w piątek rząd koalicyjny. Dotychczas Zieloni posiadali w rządzie własnego ministra kultury Gilberto Gila.

Poza dopuszczeniem żywności modyfikowanej genetycznej na rynek brazylijski najważniejszym powodem opuszczenia rządu była tragiczna sytuacja puszczy amazońskiej. Zieloni po środowym ogłoszeniu przez rząd, że proces niszczenia lasu nie tylko nie został zahamowany, ale nawet przyspieszył, uznali za niemożliwe dalsze uczestniczenie w rządzie, który nie realizuje swoich obietnic. Już wcześniej parlamentarzyści Partido Verde wraz z ich popularnym liderem Gilberto Gil wyrażali otwarty sprzeciw wobec szeregu posunięć rządu.

Ten rząd reprezentuje największy regres w brazylijskiej polityce ochrony środowiska - stwierdził Jovino Candido, jeden z parlamentarzystów Zielonych. Choć są oni tylko partią mniejszościową w niższej izbie kongresu (7 z 513 miejsc), ich odejście jest ważnym sygnałem, że Lula da Silva coraz mocniej zawodzi oczekiwania społeczne.

Prezydent Lula doszedł do władzy posługując się retoryką ekologiczną i obiecując kontrolę nad terenami Amazonii oraz dołożenie wszelkich starań w celu utrzymania równowagi między środowiskiem a działalnością człowieka. Zamiast tego prezydent aktywnie promował takie inwestycje jak zapory, drogi i rolnictwo na terenach Puszczy Amazońskiej.

Zielony minister kultury, Gilberto Gil, będzie pełnił swoją funkcję aż do zakończenia Festiwalu w Cannes, gdzie oficjalnie reprezentuje Brazylię. Pan Gil jest światowej sławy muzykiem i jednym z najbardziej rozpoznawalnych twarzy brazylijskiej kultury.

Przemek Stępień


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku