Dramat imigrantów meksykańskich na granicy z USA

[2005-08-19 14:31:09]

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez dziennikarzy gazety "USA Today" w ciągu ostatniego roku na granicy meksykańsko-amerykańskiej zmarło co najmniej 201 ludzi, w tym kobiety i dzieci.

W samym hrabstwie Pima obecnie około 60 ciał czeka w chłodniach na identyfikację – piszą publicyści dziennika, powołując się na dane policji stanowej. "Niedaleko meksykańskiej granicy na sierpniowym wietrze unosi się zapach śmierci – pisze gazeta. – Imigranci (...) prawie niczego ze sobą nie mają: jedynie plecak, wodę i worek na śmieci, pod którym śpią, chowają się, czy też nakładają na siebie jak poncho. Wielu (...) nie pojmuje, że latem temperatury mogą sięgać 115 stopni Farenheita (46 st. C) albo i więcej".

Od 1 października 2004 patrole graniczne zatrzymały około 500 tysięcy pozbawionych dokumentów obcokrajowców. Nikt nie wie, ilu przedostało się przez granicę. Władze USA liczbę nielegalnych imigrantów w USA szacują na kilka milionów, z czego większość to Meksykanie.

Zdaniem zwolenników radykalnego ukrócenia nielegalnej imigracji do USA, rozmieszczenie na granicy z Meksykiem 36 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej lub ochotniczych patroli obywatelskich znacznie ograniczyłoby liczbę imigrantów. Ochotniczy "Minutemen" uszczelnili granice z Meksykiem na odcinku prawie 40 km. Nazwa "Minutemen" nawiązuje do paramilitarnych oddziałów ochotniczych, formowanych w Ameryce od XVII wieku.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 października:

1779 - Pierwsze zamieszki w Manchesterze, wywołane protestami przeciw wprowadzeniu maszyn przędzalniczych w fabrykach włókienniczych.

1892 - Urodził się Ivo Andrić, jugosłowiański powieściopisarz, nowelista i poeta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1961.

1908 - Na stokach Cytadeli warszawskiej stracony został działacz OB PPS, J. Mirecki "Montwiłł".

1921 - W Radomsku urodził się Tadeusz Różewicz, wybitny poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta.

1940 - W Liverpoolu urodził się John Winston Lennon, genialny muzyk, socjalista.

1943 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił więzienie w Kraśniku i uwolnił kilkudziesięciu więźniów.

1967 - Podczas walk w Boliwii został zamordowany południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.

2005 - Odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Do II tury (23 października) zakwalifikowali się Donald Tusk (36,33%) i Lech Kaczyński (33,10%).

2012 - 15-letnia pakistańska działaczka na rzecz dostępu do edukacji i praw kobiet Malala Yousafzai została postrzelona w głowę i szyję w zamachu przeprowadzonym przez talibów.


?
Lewica.pl na Facebooku