Ukraina: Dymisja Zinczenki

[2005-09-07 12:46:28]

Na Ukrainie do dymisji podał się sekretarz stanu Ołeksandr Zinczenko. We wtorek, dwa dni po rezygnacji ze stanowiska, zwołał konferencję prasową, na której uzasadnił swą decyzję zarzutami o korupcję skierowanymi przeciw kilku politykom zajmującym wysokie stanowiska w ekipie, która przejęła władzę po "pomarańczowej rewolucji".

Wśród zaatakowanych przez Zinczenkę są Petro Poroszenko, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy; Ołeksandr Tretiakow, szefa gabinetu prezydenta i Mykoła Martynienka, lider frakcji parlamentarnej "Naszej Ukrainy". Zdaniem ustępującego sekretarza stanu koncentrują oni władzę i wpływy, które cynicznie wykorzystują do własnych celów.

Zinczenko twierdzi, że do prezydenta Wiktora Juszczenki nie docierają informacje na temat postępowania ludzi z jego najbliższego otoczenia. Oskarżeni politycy odrzucają zarzuty i zapowiadają wytoczenie Zinczence procesów o zniesławienie.

Zarówno Zinczenko, jak i Poroszenko, należeli do grona najbliższych współpracowników Juszczenki, choć jeszcze kilka lat temu obaj zdecydowanie popierali administrację prezydenta Leonida Kuczmy. Ich rywalizacja sięga przynajmniej początku tego roku, gdy obaj aspirowali do objęcia stanowiska premiera, które ostatecznie przypadło Julii Tymoszenko.
Ta dymisja dowodzi faktycznego rozpadu ekipy Juszczenki, zwłaszcza że towarzyszyły jej pogłoski o możliwej zmianie na stanowisku premiera. Na Ukrainie zbliżają się wybory parlamentarne (marzec 2006), a po zmianach w Konstytucji, które wkrótce zaczną obowiązywać, Verchovna Rada ma odgrywać znacznie większą niż dotąd rolę. Nie dziwią więc napięcia w obozie "rewolucjonistów", tym bardziej, że gwałtownie traci on poparcie społeczne. Jeszcze w kwietniu br. dla 52 proc. Ukraińców nowa władza była lepsza od starej, a teraz uważa tak jedynie 37 proc.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku