Japonia: Wybory przegrane dla lewicy

[2005-09-11 15:40:27]

Zakończyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Japonii. Jak wynika z powyborczych sondaży na podstawie badań tzw.: "exit-polls" (ankiet przeprowadzanych przy wyjściach z lokali wyborczych), zdecydowane zwycięstwo odnieśli prawicowi liberałowie premiera Junichiro Koizumiego.

Według sondażu telewizji NHK Partia Liberalno-Demokratyczna Koizumiego (Jiyu Minshuto) zdobyła od 285 do 325 mandatów i będzie mogła rządzić samodzielnie, uzyskując większość w 480-osobowej niższej izbie parlamentu. Zdecydowane zwycięstwo PLD potwierdza sondaż Tokyo Broadcasting Corporation, według którego liberałowie zdobyli 307 mandatów.

Opozycyjna socjaldemokratyczna Partia Demokratyczna (Minshuto) może liczyć według NHK na od 84 do 127 mandatów. TBC daje demokratom 105 mandatów. Oznacza to, że Partia Demokratyczna straci od 50 do nawet 90 miejsc w niższej izbie parlamentu.

Od kilkunastu do kilkudziesięciu mandatów uzyska na pewno Partia Czystego Rządu (Komeito), dotychczasowy koalicjant Koizumiego. Od kilku do kilkunastu mandatów zdobyły natomiast dwie partie lewicy: Japońska Partia Komunistyczna (Nihon Kyosanto) i Partia Socjaldemokratyczna (Shakai Minshuto).

Oficjalne wyniki będą znane w poniedziałek.

Liberałowie premiera Koizumiego szli do wyborów pod hasłem kontynuacji neoliberalnych reform i dalszej prywatyzacji. Koizumi chciał w ten sposób odnowić mandat społecznego zaufania dla swojej polityki, której jednym z elementów jest między innymi kontrowersyjny pomysł prywatyzacji japońskiej poczty.

Ważnym punktem przedwyborczej debaty była także kwestia polityki zagranicznej i udziału Japonii w okupacji Iraku. Koizumi twierdzi, że jego polityka jest słuszna i przyniesie krajowi korzyści. Przeciwnego zdania była cała japońska lewica, która duży nacisk położyła w swych programach na konieczność wycofania wojsk z Iraku. Jak widać po wynikach wyborów, nie zdołała jednak przekonać do swych racji obywateli.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku