Indie: Masowe protesty przeciw polityce rządu

[2005-09-29 15:49:08]

Indie zostały sparaliżowane jednodniowym strajkiem generalnym, zorganizowanym przez związki zawodowe i komunistów. Pracy nie podjęły prywatne linie lotnicze, koleje, komunikacja miejska, banki oraz poczta. Zamknięta była też większość urzędów, szkół oraz uczelni.

Strajk był wymierzony w centrolewicowy rząd i jego politykę ekonomiczną. Związki i komuniści sprzeciwiają się przede wszystkim planom prywatyzacyjnym niektórych gałęzi gospodarki. Indyjski rząd przygotowuje projekty prywatyzacji między innymi: lotnisk, części przedsiębiorstw państwowych oraz niektórych funduszy emerytalnych.

"Ta akcja jest tylko ostrzeżeniem dla rządu. Jeżeli nie przewartościuje on swojej polityki ekonomicznej, podejmiemy szerzej zakrojoną akcję protestacyjną" - powiedział MK Pandhe, sekretarz generalny Centrali Indyjskich Związków Zawodowych.

Rząd Indii jest tworzony przez centrolewicową Partię Kongresową. W skład jego zaplecza w parlamencie wchodzą jednak cztery inne partie lewicowe, w tym obie Komunistyczne Partie Indii. Komuniści od trzech miesięcy protestują przeciwko polityce gospodarczej rządu i straszą wycofaniem swojego poparcia, jeśli rząd nie dokona jej rewizji. Wcześniej już w czerwcu zorganizowali akcję społecznych protestów przeciwko podwyżce cen paliw.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku