Finlandia: Ukazała się książka o działaniach FPK

[2005-10-02 12:35:30]

29 września w Finlandii ukazała się książka Matti Viialainena poświęcona Fińskiej Partii Komunistycznej w latach 50 i 60.

Viialainen pisze tam, że władze partii nie chciały ujawnić 800-stronnicowego raportu sporządzanego w ZSRR dotyczącego losu Finów w tym kraju.

Według autora książki liderzy FPK nie chcieli ujawnić tych dokumentów aby "nie zachwiać wiary członków w komunizm i Związek Radziecki", a także obawiali się, że raport może być wykorzystany w celach propagandowych przez ich oponentów politycznych.

Viialainen odnalazł informację o dokumencie w archiwach fińskiego wywiadu. Jego istnienie potwierdził Władimir Fiodorow, który zajmował się sprawami fińskimi w Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1954-89.

Kopii dokumentu nie odnaleziono jednak w archiwum Fińskiej Partii Komunistycznej. Zdaniem Viialainena mógł on być usunięty przez jednego z liderów tej partii, Aimo Aalto.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku