KE krytykuje skandynawski model umów zbiorowych

[2005-10-08 01:55:28]

Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie McCreevy wystąpił przeciwko skandynawskiemu modelowi umów zbiorowych, które – w jego ocenie – utrudniają świadczenie usług przez przedsiębiorców z innych krajów UE w Szwecji czy Danii – poinformował w czwartek portal internetowy EUobserver.

Okazją była środowa wizyta komisarza w Sztokholmie, a chodzi o konflikt między łotewską firmą budowlaną Laval a szwedzkimi związkami zawodowymi. Związkom nie podobało się, że firma, remontując w Szwecji szkołę, nie chce podporządkować się szwedzkim umowom zbiorowym obowiązującym w branży. Firma działała za to zgodnie z odpowiednimi łotewskimi normami. Jednak wywierana na nią presja była tak duża, że wreszcie zrezygnowała z działalności w Szwecji.

Sprawa zwana w skrócie „Vaxholm”, od nazwy miejscowości, gdzie była remontowana szkoła, trafiła przed unijny sąd w Luksemburgu. Komisarz McCreevy oświadczył, że w postępowaniu stanie po stronie łotewskiej firmy, czyli przeciwko szwedzkim związkom zawodowym, i wspierającym je władzom w Sztokholmie.

W dyskusji wrócił wątek dyrektywy Bolkesteina o liberalizacji usług w Unii Europejskiej. „Nie może być mowy o dyrektywie, jeśli jednocześnie nie ma ochrony przed dumpingiem socjalnym” – powiedział szwedzki minister handlu Thomas Ostros.

W Szwecji związki zawodowe żądają od zagranicznych firm przystępowania do układów zbiorowych, a zwłaszcza płacenia średniej, a nie najniższej stawki w danej branży i zapewnienia pracownikom dodatkowych ubezpieczeń.

Komisja Europejska broni zasady jednolitego rynku usług i sprzeciwia się sposobowi, w jaki Lavala zmuszono do zaprzestania działalności. Sprawa jest teraz w rękach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, gdzie skierował ją szwedzki sąd, któremu poskarżyła się firma Laval.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku