Europejczycy chcą wspólnej Konstytucji, ale innej
[2006-02-15 02:54:46]
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym dla Komisji Europejskiej pod koniec 2005 roku 63 proc. mieszkańców Unii Europejskiej i krajów kandydujących deklaruje poparcie dla idei unijnej Konstytucji. Oznacza to wzrost o 2 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem, zrobionym pół roku wcześniej. Przeciwko tej idei opowiada się 20 proc. badanych. Do idei Konstytucji UE pozytywnie odnosi się też większość Polaków. Aż 60 proc. z nich popiera pomysł uchwalenia Konstytucji dla UE, tylko 19 proc. jest mu przeciwna, a 21 proc. nie ma zdania w tej kwestii. Znacznie wzrosła akceptacja dla idei unijnej Konstytucji też w państwach, których społeczeństwa odrzuciły Konstytucję w referendum – we Francji z 60 proc. do 67 proc., w Holandii z 53 proc. do 62 proc. Największe poparcie dla pomysłu Konstytucji UE odnotowano jednak w Niemczech – 74 proc., i we Włoszech – 70 proc. Najmniejszą popularnością ten pomysł cieszy się w Wielkiej Brytanii – 46 proc. społeczeństwa i w Danii – 45 proc. Z sondażu Eurobarometr wynika, że Europejczycy są optymistycznie nastawieni względem istnienia Konstytucji UE, lecz niemal połowa badanych (49 proc.) uważa, iż dyskutowana obecnie ustawa powinna być renegocjowana. Tylko 22 proc. respondentów twierdzi, że państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny kontynuować proces przyjmowania Konstytucji w obecnym kształcie, a 13 proc. opowiada się w ogóle za rezygnacją z ustawy. W Polsce natomiast 57 proc. społeczeństwa chce renegocjacji Konstytucji, 17 proc. kontynuacji procesu jej wdrażania, a 13 proc. rezygnacji z Konstytucji. Najwięcej głosów za renegocjacją Konstytucji odnotowano we Francji (65 proc.) i Holandii (64 proc.). Tylko 15 proc. we Francji i 16 proc. w Holandii chce natomiast rezygnacji z jakiejkolwiek Konstytucji dla UE. Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 10.10 – 05.11.2005 r. na próbie 29 430 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej, w dwóch krajach oczekujących na akces (Bułgaria, Rumunia) oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także na Cyprze. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?