Bolkestein z podciętymi skrzydłami
[2006-02-16 21:40:59]
Kompromisową wersję dyrektywy uzgodniły dwie największe frakcje Europarlamentu - chadecy i socjaliści. W rezultacie ich porozumienia za nowymi przepisami liberalizującymi rynek usług głosowało 394 europosłów. Przeciw było 215, a 33 wstrzymało się od głosu. Z przyjętej dyrektywy usunięto zapis umożliwiający przedsiębiorcom świadczenie usług w całej UE na podstawie przepisów kraju, z którego pochodzą. - W ten sposób nadaliśmy projektowi ludzką twarz - powiedziała niemiecka socjaldemokratka Evelyne Gebhardt, która była sprawozdawczynią projektu. Jej klubowy kolega Dariusz Rosati (SdPl) uznał jednak, że "to nieprawda, że zasada zniknęła. Nawet jeśli z tekstu znikły słowa, to zasada pozostała. To wynika z ekspertyz prawniczych. To wielki krok w kierunku ustanowienia wolnego rynku usług". Z kolei Marek Siwiec (SLD) oświadczył, że "dzisiejszy kompromis uznajemy za sukces, ponieważ umożliwi on otwarcie rynku usług, nie naruszając jednocześnie praw socjalnych i pracowniczych". Przeciw złagodzonej wersji dyrektywy zagłosowała radykalna lewica, komuniści, Zieloni oraz francuscy i belgijscy socjaliści - dla nich przyjęte poprawki nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed groźbą dumpingu socjalnego, "równania praw pracowniczych w dół" oraz komercjalizacji kultury i usług użyteczności publicznej. Głosy na "nie" oddała również skrajna prawica oraz liberałowie z Niemiec, Holandii i krajów bałtyckich, dla których przyjęta dyrektywa jest "zbyt rozwodniona". Przeciwko dyrektywie była większość posłów PO, a także europarlamentarzyści PiS, PSL, LPR i Samoobrony. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
10 maja:
1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.
1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.
1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.
1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.
1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.
1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.
1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.
1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.
1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.
1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.
2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.
?