Spór o opodatkowanie biletów lotniczych

[2006-03-02 03:45:17]

W Paryżu zakończyła się dwudniowa konferencja międzynarodowa, poświęcona poszukiwaniu nowych źródeł finansowania pomocy dla najbiedniejszych krajów. W jej trakcie 13 krajów, pod przewodnictwem Francji, opowiedziało się za opodatkowaniem biletów lotniczych i wykorzystaniem uzyskanych środków na pomoc rozwojową dla krajów ubogich. Są to: Brazylia, Chile, Cypr, Francja, Jordania, Kongo, Luksemburg, Madagaskar, Mauritius, Nikaragua, Norwegia, Wielka Brytania i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Na konferencji wykształciła się też grupa 25 państw, które nie zamierzają przyłączyć się do inicjatywy francuskiej, ale obiecały wkład finansowy do centralnego funduszu, utworzonego przez trzynastkę. Należą do niej między innymi Niemcy, Austria, Belgia, Korea Południowa i Meksyk.

Inicjatywę wsparł też sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan, który zaapelował do wszystkich krajów biorących udział w konferencji (było ich około 100) o poparcie dla inicjatywy francuskiej. Jego zdaniem pieniądze uzyskane w ten sposób powinny być przeznaczone na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią w Trzecim Świecie.

Paryska konferencja i wstępne decyzje, które na niej zapadły, wywołały ostrą reakcję Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Zrzeszenie wezwało wszystkie rządy do odrzucenia inicjatywy opodatkowania biletów lotniczych. Jej przedstawiciele oświadczyli, że linie lotnicze odgrywają istotną rolę w rozwoju gospodarczym na świecie i w związku z tym nie należy zwiększać kosztów latania.

Ze stanowiskiem IATA zgodziły się między innymi USA, Irlandia, Portugalia, Włochy i Kanada.

Francja zamierza wprowadzić dodatkowe opłaty za bilety lotnicze od czerwca bieżącego roku. Na trasach krajowych i w Unii Europejskiej ma obowiązywać podatek wysokości 1 euro, a na innych trasach 4 euro. Podatek od biletów w klasie biznes ma zaś wynieść 10 euro na trasach krajowych i w UE oraz 40 euro na pozostałych trasach.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku