Słowacja: Nowa lewicowa lista wyborcza

[2006-03-15 01:06:02]

W czerwcowych wyborach parlamentarnych na Słowacji weźmie udział partia "Úsvit" ("Świt"). Ugrupowanie chce stworzyć listę radykalnej lewicy i zaprosiło do współpracy inne lewicowe organizacje polityczne.

"Úsvit" to partia komunistyczna, która powstała w 2005 roku, kiedy to część działaczy opuściła Komunistyczną Partię Słowacji (KSS) na znak protestu przeciwko obraniu przez tę ostatnią kursu socjaldemokratycznego. W miniony weekend władze partii podczas obrad w Humenné zdecydowały, że ugrupowanie weźmie udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych.

Ivan Hopta - lider partii "Úsvit" - zaprosił do współpracy Związek Robotników Słowacji (Združenie Robotníkov Slovenska) - lewicowe ugrupowanie, które w latach 90. popierało rządy premiera Vladimíra Mečiara. Przewodniczący ZRS Ján Ľupták wraz z Ivanem Hoptą mają być liderami kampanii wyborczej lewicowej koalicji.

Na listach koalicji mają znaleźć się także byli działacze Komunistycznej Partii Słowacji, którzy opuścili ugrupowanie ze względu na jego odejście od radykalnego programu. Kolejną organizacją, której działacze znajdą się na listach "Úsvitu" jest Socjalistyczny Związek Młodych (Socialistický Zväz Mladých).

"Úsvit" zamierza prowadzić radykalną kampanię wyborczą, która pokaże obywatelom, że nie mogą oczekiwać polepszenia swojej sytuacji socjalnej od burżuazyjnych Smeru-SD czy KSS, które będąc w parlamencie nic dla ludu pozytywnego nie wywalczyły - zapowiedział Ivan Hopta.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.


?
Lewica.pl na Facebooku