1 Maja na świecie
[2006-05-02 18:51:38]
W stolicy Rosji, Moskwie, odbyły się dwa pochody. Jeden zorganizowała Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, a drugą związki zawodowe. W całym kraju w obchodach Święta Pracy wzieło udział blisko 1,5 mln osób. Na Białorusi blisko tysiąc osobową demonstację zorganizowały ugrupowania opozycyjne. Protestowano przeciwko karze więzienia dla Aleksandra Milinkiewicza. W Turcji doszło do zamieszek kiedy grupa lewicowych aktywistów zorganizowała nielegalną demonstrację. Duży protest odbył się także w Ankarze. Dziesiątki tysięcy Niemców dały podczas marszów pierwszomajowych wyraz swojemu niezadowoleniu z polityki ekonomicznej obecnego rządu. Demonstracje w brytyjskiej stolicy, Londynie, zorganizowały związki zawodowe. Uczestniczyło w nim również wiele organizacji lewicowych. Związki zawodowe oraz opozycja protestowały przeciwko pogorszeniu się warunków życia w Zimbabwe pod rządami prezydenta Roberta Mugabe. Tysiące Irańczyków demonstrowały w Teheranie przeciwko bezrobociu i złym warunkom pracy. Policja na Filipinach zatrzymała antyrządową demonstracje w stolicy kraju, Manili. Protestujący chcieli dotrzeć pod siedzibę prezydent Glorii Macapagal Arroyo. W Kambodży aresztowano związkowego lidera Chea Mony. Zakazano również jakichkolwiek demonstracji. Tysiące osób uczestniczyło w proteście przeciwko zakazowi. Doszło do walk z policją. W Indonezji manifestanci domagali się nie przyjmowania nowego prawa pracy, które ich zdaniem, ograniczy tylko ich uprawnienia. Największe demonstracje odbyły się w Dżakarcie oraz miastach Medan i Makassar. W całej Ameryce protestowali nielegalni imigranci. Zamknięte były dziesiątki firm, fabryk, farm i restauracji. Na pola nie wyszli robotnicy rolni. W kilkudziesięciu miastach USA zorganizowano masowe demonstracje. W Los Angeles maszerowało kilkaset tysięcy ludzi, w Chicago - ponad 200 tys. W Nepalu 1 maja był okazją do zademonstrowania bo raz kolejny sprzeciwu wobec rządów króla Gyanendry. Święto Pracy obchodzono także w wielu innych państwach na świecie m.in. na Kubie, na Tajwanie, Japonii, Hongkongu, Tajlandii, Panamie, Palestynie, Iraku, Bułgarii, Francji, Hiszpanii i Ukrainie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?