Atak na włoskie Indymedia

[2002-02-21 03:27:21]

Wczoraj karabinierzy wkroczyli do czterech lokali wykorzystywanych przez dziennikarzy Independent Media Center. Przeprowadzenie rewizji zleciła prokuratura z Genui, prowadząca śledztwo w sprawie ubiegłorocznych demonstracji przeciwników neoliberalnej globalizacji w tym mieście.

We wtorek rano karabinierzy zastukali do drzwi centrów w Turynie, Florencji, Bolonii i Taranto. Szukali zdjęć, nagrań radiowych i kaset wideo z antyglobalistycznych protestów w Genui. Szczególną uwagę poświęcali materiałom dokumentującym policyjny atak na szkołę Diaz-Pertini, w której mieścił się wówczas redakcyjno-logistyczny ośrodek Indymediów.

Akcję przeprowadzono szybko i z dużym rozmachem. Na potrzeby przeszukań zmobilizowano znaczne środki (policjanci umundurowani i w cywilu, liczne samochody osobowe i furgonetki). Zarekwirowano archiwa prasowe, komputery i materiały wykorzystywane przez włoskich aktywistów w ich codziennej działalności.

Nakazy rewizji dotyczyły "biur Independent Media Center". Tymczasem włoskie Indymedia oświadczyły, że w ogóle nie dysponują żadnymi biurami, korzystają bowiem z pracy ludzi, którzy w trosce o wolną i niezależną informację sami publikują swoje materiały w Internecie. Wszelkie decyzje zapadają w Sieci, na otwartych dla wszystkich chat-roomach i listach e-mailowych.

W specjalnym oświadczeniu, wydanym przez włoskie IMC, czytamy m.in.: "Materiały zajęte w Bolonii, Florencji, Turynie i Taranto są - tak jak wszystkie nasze informacje - powszechnie i bezpłatnie dostępne w Sieci. Indymedia nie mają niczego do ukrycia".

((( i )))
Niezależne media płacą cenę za swój sprzeciw wobec oficjalnej propagandy. Reperkusje wielkich i tragicznych demonstracji w Genui obnażają obłudę administracji Berlusconiego. Po marnych rezultatach poszukiwania winnych policyjnej przemocy, pojawiają się represje przeciw tym, którzy ośmielili się pokazać ją całemu światu.

Dziś szuka się nie dowodów, lecz usprawiedliwienia.

Marek Tobolewski



Wczorajsza seria przeprowadzonych z rozmachem rewizji ma charakter politycznej presji wymierzonej przeciwko swobodnemu przepływowi informacji. Nakazy wydane przez genueńskich prokuratorów Andrea Cancianiego i Annę Canepa zaskakują o tyle, że śledztwa w sprawie wykrycia winnych policyjnej przemocy w czasie ubiegłorocznych demonstracji były nader niemrawe i mętne. Wyjaśnienie okoliczności zastrzelenia przez karabinierów młodego anarchisty Carlo Gulianiego dalej jest w powijakach, a urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczenstwo publiczne podczas ubiegłorocznych zajść w Genui wciąż zajmują swe stanowiska, a niektórzy z nich doczekali się nawet awansu.

Na 16 marca włoskie IMC zapowiedziały w Rzymie demonstrację na rzecz wolnych i niezależnych mediów.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku