Nowicki: Apel o wsparcie bezrobotnych

[2002-07-13 18:00:24]

15 lipca wyruszają z Łukowa (w kierunku Warszawy) bezrobotni – zorganizowani przez Ogólnopolską Organizację Bezrobotnych Oddział Okręgowy w Łukowie. Na trasie będą się do nich przyłączać kolejne grupy bezrobotnych i popierających ich osób. Po kilku dniach (18 lipca) dotrą do Warszawy i będą usiłowali przedstawić swoje postulaty premierowi Millerowi. Planują pozostanie w Warszawie... aż do skutku. Dotychczas byli całkowicie lekceważeni. Czy marsz na Warszawę przyniesie jakieś rezultaty?

Trudno się dziwić, że w kraju, w którym cała prasa należy do kapitalistów (i wyraża wyłącznie ich punkt widzenia), głos bezrobotnych jest tak mało słyszalny. A przecież stanowią oni olbrzymi odsetek społeczeństwa.
Organizacje bezrobotnych są słabe, pozbawione funduszy niezbędnych do tego, by móc skutecznie zabiegać o ich interesy. Bezrobotni to, co chyba nikogo nie powinno dziwić, ludzie biedni, ledwo wiążący koniec z końcem. Bez wsparcia ze strony robotników, związkowców, młodzieży itd. – ich protesty skazane są na porażkę. Dlatego też apelujemy do wszystkich ludzi, którzy całym sercem stoją po stronie ludzi biednych o przyłączenie się do akcji zainicjowanej przez Ogólnopolską Organizację Bezrobotnych. Jeżeli dziś nie staniemy po ich stronie, jutro my możemy być bezrobotnymi – i nikt nie wstawi się za nami.
W niektórych krajach zachodnich organizacje związkowe aktywnie solidaryzują się z bezrobotnymi. Związki zawodowe tworzą własne organizacje bezrobotnych, przemawiają w ich imieniu. W Polsce sytuacja jest o tyle utrudniona, że związki zawodowe przegrywają regularnie wszystko, co można było przegrać w bieżących sprawach pracowniczych (mimo, iż dysponują funduszami nieporównywalnymi z tymi, którymi dysponują organizacje bezrobotnych). Tym niemniej uważamy, że niezależnie od wszystkich porażek, które zwykli ludzie ponieśli w okresie transformacji ustrojowej, nie jest jeszcze za późno by przełamać impas. Musimy być jednak świadomi, że jest to jedna wspólna walka – walka bezrobotnych, ludzi pracy i młodzieży przeciwko bezlitosnemu dyktatowi kapitału (tak polskiego, jak zagranicznego).Walki tej nie mogą rozbijać wąskie podziały branżowe, środowiskowe.

Co można dziś zrobić dla bezrobotnych? Przede wszystkim bądźmy z nimi w Warszawie i razem z nimi domagajmy się realizacji ich postulatów. Jednocześnie nagłaśniajmy ten protest gdzie się da, docierajmy do związków zawodowych, do różnych organizacji i stowarzyszeń występujących w obronie wszelkich grup społecznych, poszkodowanych w wyniku transformacji. Być może niezbędne okaże się też wsparcie materialne.
Możemy też wspierać walkę bezrobotnych w sferze propagandowej, poprzez demaskowanie i wyśmiewanie następujących kapitalistycznych mitów:

- że bezrobotni to ludzie leniwi, którym nie chce się pracować;
- że bezrobotni to banda darmozjadów, żyjących sobie wygodnie z państwowych zasiłków;
- że najlepsza metoda walki z bezrobociem to liberalizacja prawa pracy, zgodnie z logiką: „im szybciej cię zwolnią, tym szybciej cię zatrudnią”;
- że bezrobocie to zjawisko przejściowe, które zniknie naturalnie w wyniku dalszych liberalnych przemian w gospodarce.

Tego typu mitami,propaganda usiłuje zamknąć usta bezrobotnym, a zarazem zniechęcić inne grupy do tego, by solidaryzowały się z ich walką.
Jak wiadomo, główne partie polityczne w Polsce nie interesują się problemami bezrobotnych i przypominają sobie o nich tylko na krótki okres kampanii wyborczej, ale tylko po to, żeby nakarmić ich jakimiś frazesami o „społecznej gospodarce rynkowej” czy o „wspieraniu przedsiębiorczości”. Dlatego też i tym razem nie powinniśmy na nie liczyć.

Florian Nowicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku