Ikonowicz: Daniel - walka trwa

[2005-09-29 15:52:57]

"Nie lubię zbiegów złych okoliczności, gdy ktoś osiąga własny cel" - śpiewał Włodzimierz Wysocki. Ja też nie lubię. Daniel zaczął jednoczyć uczciwą lewicę. Tę, która broni miejsc pracy, protestuje przeciw okupacji Iraku, domaga się zasiłków dla bezrobotnych, których już ich pozbawiono. Polscy robotnicy nie mieli szczęścia do liderów.

Dawni bojownicy "Solidarności" zostali liberałami. Daniel więc założył związek, który trwał przy ideałach Sierpnia - Sierpień 80. By nikt nie "krzywdził człowieka prostego..." - nie wystarczą słowa poety na gdańskich krzyżach. Potrzebny był Podrzycki, ktoś, kto organizuje robotników w związek, a potem w partię. Na listach Polskiej Partii Pracy kandydowali komuniści, socjaliści, antyklerykałowie. Ci, którzy jak ja nie kandydowali, poparli te listy. Mieliśmy swego kandydata na prezydenta. Człowieka, który nie chciał obniżyć podatków bogatym, tylko podnieść płacę minimalną.

W programie telewizyjnym z młodzieżą pojawił się dojrzały polityk, już nie tylko bojownik i zadymiarz, lecz uśmiechnięty, pewny swych racji i swej siły przywódca. Wiedziałem, że teraz Go będą słuchać, bo nie musi już krzyczeć, bo rejestrując listy wyborcze PPP w całym kraju mógł spokojnie prezentować swój program milionom obywateli. To nie był taki tam nadwrażliwy inteligent, tylko przedstawiciel prawdziwej klasy robotniczej, który rozumiał, że rzucając petardami w budynki rządowe najważniejszych spraw się nie załatwi. Robotnik, który rozumiał to, czego inny robotnik Lech Wałęsa nie zrozumiał nigdy, że robotnicy tylko wtedy poprawią swój los, kiedy się zorganizują politycznie.

Zarzucano Mu nadmierny radykalizm. A On tłumaczył, że zasiłek dla każdego, kto nie ma pracy, że podniesienie najniższych plac to są sprawdzone socjaldemokratyczne recepty. Powiedział wtedy w regionalnej Trójce: "Są dwa wyjścia, albo będzie rewolta społeczna, albo rząd pójdzie na ustępstwa". Daniel chciał ustępstw. Zasypywał rów tektoniczny między ludźmi Polski Ludowej i ludźmi "Solidarności". On, represjonowany zadymiarz mógł to robić z czystym sumieniem. Ludzi żyjących historycznymi podziałami nazwał hobbystami, co młodzież reprezentująca wszystkie startujące w wyborach opcje nagrodziła rzęsistymi brawami.

Daniel Podrzycki nie wygrałby wyborów prezydenckich, ale Jego kampania rozpoczęła jednoczenie ludzi walczących z wyzyskiem i niesprawiedliwością. Media Go nie kochały, bo są i były liberalne. Po debacie, wygranej błyskotliwie przez Daniela, żadna gazeta nie poświęciła temu ani słowa komentarza.

Po śmierci Daniela nie mamy już żyjącego kandydata lewicy. Jednak i tak będziemy na Niego głosować. Jeśli nie ma Jego nazwiska na już wydrukowanych kartach, będziemy Jego nazwisko dopisywać. Jest ważne dla nas wszystkich policzenie, ilu wierzyło w Jego misję, która teraz spada na nas, ludzi lewicy społecznej.

Daniel nie żyje. Okoliczności Jego śmierci trzeba jeszcze będzie wyjaśnić. Podjęta przez Daniela walka trwa. A na miejsce każdego, kto odchodzi, znajdzie się rzesza następnych, którzy staną do apelu.

Cześć Jego Pamięci.

Piotr Ikonowicz


Tekst pochodzi z dziennika "Trybuna"

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku