Zmarł Ted Grant

[2006-07-20 20:47:32]

20 lipca w wieku 93 lat zmarł Ted (Edward) Grant twórca Komitetu na rzecz Międzynarodówki Marksistowskiej (Committee for a Marxist International), jednej z organizacji trockistowskich.

Grant urodził się jako Isaac Blank 9 lipca 1913 roku w Germiston w Republice Południowej Afryki. W 1934 roku zdecydował się wyjechać do Londynu gdzie zmienia nazwisko na Ted Grant.

W Wielkiej Brytanii angażuje się w działalność Grupy Marksistowskiej (Marxist Group), działającej wewnątrz Niezależnej Partii Pracy (Independent Labour Party). Po sugestii Lwa Trockiego aby ta grupa rozpoczeła działalność wewnątrz Partii Pracy (Labour Party) Grant pozostaje w mniejszości która uznaje te decyzję. Mniejszość ta przyjmuje nazwę Grupy Bolszewicko-Leninowskiej (Bolshevik-Leninist Group), jednak w 1937 roku dochodzi w niej do rozłamu.

Grant został główny teoretykiem oraz redaktorem naczelnym organu prasowego Międzynarodowej Ligi Robotniczej (Workers International League). Później działa w Rewolucyjnej Partii Komunistycznej (Revolutionary Communist Party).

Był twórcą Rewolucyjnej Ligi Socjalistycznej (Revolutionary Socialist League), małej frakcji wewnątrz Partii Pracy, która w 1957 roku zostaje uznana jako oficjalna sekcja IV Miedzynarodówki. W 1964 roku Grant rozpoczął wydawanie pisma "The Militant". W 1983 roku jego grupa, znana juz wtedy jako Militant Tendency, zostaje wyrzucona z Partii Pracy. W 1985 roku Militant Tendency znów startuje z list Partii Pracy uzyskując 3 deputowanych.

Wewnątrz Militantu zaczeła narastać debata czy taktyka entryzmu, czyli działania wewnątrz innych organizacji politycznych, powinna być kontynuowana. Zwolennicy entryzmu czyli Grant i Alan Woods zostali w 1992 roku wyrzuceni z Militant Tendency. Grant stworzył później Komitet na rzecz Międzynarodówki Marksistowskiej, który zdobył zwolenników w kilku krajach świata.

Szymon Martysdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1960 - Kongo uzyskało niepodległość od Belgii.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku