Zmarł Ted Grant

[2006-07-20 20:47:32]

20 lipca w wieku 93 lat zmarł Ted (Edward) Grant twórca Komitetu na rzecz Międzynarodówki Marksistowskiej (Committee for a Marxist International), jednej z organizacji trockistowskich.

Grant urodził się jako Isaac Blank 9 lipca 1913 roku w Germiston w Republice Południowej Afryki. W 1934 roku zdecydował się wyjechać do Londynu gdzie zmienia nazwisko na Ted Grant.

W Wielkiej Brytanii angażuje się w działalność Grupy Marksistowskiej (Marxist Group), działającej wewnątrz Niezależnej Partii Pracy (Independent Labour Party). Po sugestii Lwa Trockiego aby ta grupa rozpoczeła działalność wewnątrz Partii Pracy (Labour Party) Grant pozostaje w mniejszości która uznaje te decyzję. Mniejszość ta przyjmuje nazwę Grupy Bolszewicko-Leninowskiej (Bolshevik-Leninist Group), jednak w 1937 roku dochodzi w niej do rozłamu.

Grant został główny teoretykiem oraz redaktorem naczelnym organu prasowego Międzynarodowej Ligi Robotniczej (Workers International League). Później działa w Rewolucyjnej Partii Komunistycznej (Revolutionary Communist Party).

Był twórcą Rewolucyjnej Ligi Socjalistycznej (Revolutionary Socialist League), małej frakcji wewnątrz Partii Pracy, która w 1957 roku zostaje uznana jako oficjalna sekcja IV Miedzynarodówki. W 1964 roku Grant rozpoczął wydawanie pisma "The Militant". W 1983 roku jego grupa, znana juz wtedy jako Militant Tendency, zostaje wyrzucona z Partii Pracy. W 1985 roku Militant Tendency znów startuje z list Partii Pracy uzyskując 3 deputowanych.

Wewnątrz Militantu zaczeła narastać debata czy taktyka entryzmu, czyli działania wewnątrz innych organizacji politycznych, powinna być kontynuowana. Zwolennicy entryzmu czyli Grant i Alan Woods zostali w 1992 roku wyrzuceni z Militant Tendency. Grant stworzył później Komitet na rzecz Międzynarodówki Marksistowskiej, który zdobył zwolenników w kilku krajach świata.

Szymon Martysdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


 
Lewica.pl na Facebooku