Iran odchodzi od dolara

[2007-07-19 00:08:50]

Przedstawiciel irańskiej administracji powiedział, iż Iran i inne kraje zdecydowały ograniczyć swoje transakcje finansowe w amerykańskich dolarach.

Dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych Narodowej Kompani Naftowej Hojjatollah Ghanimifard powiedział w poniedziałek, że Teheran chce finalizować eksport ropy w innych walutach niż dolar, ponieważ jest on bardzo słaby. Dodał, że ze względu na dewaluację dolara coraz więcej krajów będzie utrzymywać rezerwy walutowe w silniejszych walutach.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez Centralny Bank Iranu, Irańska Kompania Naftowa używa euro zamiast dolara w większości swoich transakcji międzynarodowych.

Pytany o chęć innych krajów dokonywania zakupów irańskiej ropy w walutach innych niż dolar, oficjał stwierdził, iż odchodzenie od dolara jest na świecie powszechnym zjawiskiem. Podkreślił, że banki osiągnęły ostateczne porozumienie na temat zagranicznych transakcji i nie ma potrzeby angażowania innych firm w te operacje.

W ub. tygodniu świat obiegła informacja o żądaniu Iranu skierowanym w poufnym liście do Japonii, aby ta z powodów wojny finansowej wymierzonej w Iran, a prowadzonej przez administrację Busha, niezwłocznie przeszła w transakcjach zakupu irańskiej ropy z dolara amerykańskiego na jeny. Początkowo Irańczycy nie chcieli potwierdzić tej informacji.

Iran jest piątym eksporterem ropy naftowej w świecie.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Konferencja "Związki zawodowe w II RP (1918-1939)"
Warszawa, X Pawilon Cytadeli
3 grudnia (sobota), godz. 12.00-15.00
Lewica po neoliberalizmie
Wrocław, Wydział Nauk Społecznych Uniwersyteu Wrocławskiego
25.11.2022 (piątek), od godz. 10.00
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


1 grudnia:

1929 - W Warszawie ukonstytuowało się Robotnicze Towarzystwo Służby Społecznej powstałe z inicjatywy Centralnego Wydziału Kobiecego CKW PPS.

1934 - W Leningradzie zamordowano na polecenie Stalina członka Biura Politycznego i sekretarza KC WKP(b) Siergieja Kirowa; początek represji przeciwko działaczom partyjnym i kadrze Armii Czerwonej.

1955 - Czarnoskóra Rosa Parks nie ustąpiła białemu miejsca w autobusie w Montgomery (Alabama). Początek bojkotu autobusów, który trwał 381 dni i uczynił Martina Luthera Kinga przywódcą ruchu na rzecz równouprawnienia czarnej ludności w USA.

1987 - Zmarł James Baldwin, pisarz afroamerykański. Aktywnie wspierał działalność Martina Luthera Kinga i ruch praw obywatelskich.

1996 - Zmarła Zofia Wasilkowska, polityk polskiej lewicy, wieloletnia sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, pierwsza kobieta-minister w historii Polski.

2011 - Zmarła Christa Wolf, niemiecka pisarka, czołowa postać literatury NRD.

2011 - Ałmazbek Atambajew (SDPK) został prezydentem Kirgistanu.

2018 - Andrés Manuel López Obrador (MORENA) został prezydentem Meksyku.


?
Lewica.pl na Facebooku