Tonga: Zwycięstwo sił prodemokratycznych w wyborach

[2010-11-28 19:36:01]

25 listopada odbyły się wybory parlamentarne w Tonga. Były one częścią procesu demokratyzacji tongijskiego systemu politycznego przeprowadzonego przez obecnego króla, George`a Tupou V. Obywatele kraju wybrali swoich 17 z 26 przedstawicieli do Zgromadzenia Ustawodawczego (Fale Alea). Wybierano ich w okręgach jednomandatowych.

Najwięcej deputowanych do parlamentu (12) wprowadziła Demokratyczna Partia Wysp Przyjaznych, założona przez weterana ruchu na rzecz demokratyzacji kraju Samuela 'Akilisi Pohiva, zaś 5 miejsc zajęli kandydaci niezależni. Bez miejsc w parlamencie pozostały kolejne ugrupowanie prodemokratyczne - Partia Ludowo-Demokratyczna, Partia na rzecz Budowy Zrównoważonego Narodu, założona przez mieszkającego w Nowej Zelandii prawnika Sione Fonua oraz związana z Tongijskim Stowarzyszeniem Pracowników Służ Publicznych Tongijska Demokratyczna Partia Pracy.

Tonga to państwo leżące na archipelagu o tej samej nazwie, w Polinezji na południowym Pacyfiku, położone w jednej trzeciej drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami, na południe od Samoa, na wschód od Fidżi. 98 proc. mieszkańców stanowią Tongijczycy, resztę Europejczycy (głównie Brytyjczycy), ludność mieszana, Chińczycy oraz osoby pochodzące z innych wysp Pacyfiku. Główne wyznania to metodyści (37 proc.), mormoni (17 proc.), rzymskokatolicy (16 proc.) oraz wierni Wolnego Kościoła Tonga (11 proc.).

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

17 lipca:

1861 - Meksyk: Prezydent Benito Juárez ogłosił dwuletnie moratorium na spłatę zadłużenia zagranicznego w celu odbudowy zrujnowanej gospodarki.

1901 - Urodził się Bruno Jasieński, związany z radykalną lewicą poeta futurystyczny.

1925 - Nieudany zamach na policyjnego prowokatora dokonany przez działaczy KPP: Władysława Hibnera, Władysława Kniewskiego i Henryka Rutkowskiego; po stoczeniu walki z policją sprawcy zostali zatrzymani.

1979 - Nikaragua: Ucieczka z kraju prawicowego dyktatora Luisa Somozy Debayle.

1984 - Francja: W wyniku nieporozumień z prezydentem Mitterandem nt. systemu oświatowego, socjalistyczny premier Pierre Mauroy odszedł ze stanowiska. Zastąpił go Laurent Fabius.

2008 - Zmarł Willi Birkelbach, niemiecki polityk, działacz podziemia antyhitlerowskiego i SPD.


 
Lewica.pl na Facebooku