Portugalia: Ruptura/FER odchodzi z Bloku Lewicy

[2011-12-14 16:13:29]

Komitet Polityczny Bloku Lewicy (Bloco de Esquerda) poinformował członków partii o opuszczeniu jej szeregów przez działaczy trockistowskiej organizacji Zerwanie/Rewolucyjny Front Lewicy (Frente da Esquerda Revolucionária, Ruptura/FER). W swoim oświadczenie władze BE nazywają ten krok nieodpowiedzialnym i sekciarskim. Przypominają także, że Ruptura/FER działała w Bloku Lewicy od jego powstania i przez lata nie występowała z otwartą krytyką działań partii. Komitet Polityczny dodaje też, że grupa często lansowała bardzo ekstrawaganckie, w odczuciu innych działaczy Bloku, propozycje takie jak pomysł stworzenia oddziałów pomagających talibom w Afganistanie czy wezwanie do oddawania nieważnych głosów w wyborach prezydenckich (mimo iż BE wystawiał własnych kandydatów).

Ruptura/FER wydała oświadczenie o wystąpieniu z Bloku Lewicy i tworzeniu nowej partii o charakterze antykapitalistycznym 9 grudnia. Zdaniem grupy Blok Lewicy jest partią, która obiecywała bardzo wiele, a nie zrobiła prawie nic i wskazuje, że np. w sprawie długu Portugalii ugrupowanie ma takie samo stanowisko, jak inna parlamentarna partia radykalnej lewicy - Portugalska Partia Komunistyczna (Partido Comunista Português) - że musi on być renegocjowany, ale kraj powinien go spłacić. Ani PCP ani BE nie ma odwagi aby domagać się natychmiastowego anulowania tego długo jako niesprawiedliwego i niemoralnego - czytamy w stanowisku. Ruptura/FER chce więc stworzenia nowej partii o charakterze leninowskim, która będzie prawdziwie antykapitalistyczna i będzie dążyć do rewolucji socjalistycznej, do nowego 25 kwietnia (25 kwietnia 1974 roku w Portugalii rozpoczęła się Rewolucja goździków).

Blok Lewicy powstał w 1999 roku jako koalicja lewicowych ugrupowań (od tego czasu BE przekształcił się w jednolitą partię, ale poszczególne grupy wewnątrz niej zachowały swoją odrębność i pewien poziom autonomii) wywodzących się z różnych tradycji, wśród nich najliczniejsze były: postmaoistowska Ludowa Unia Demokratyczna (União Democrática Popular), trockistowska Rewolucyjnej Partii Socjalistycznej (Partido Socialista Revolucionário) oraz Polityka XXI (Política XXI), skupiająca byłych działaczy PCP. W 1999 roku BE zdobył w wyborach parlamentarnych 2 proc., w 2002 roku - 3 proc., a w 2005 roku - 6,5 proc., co dało im 8 deputowanych. W wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyli 10,73 proc. głosów i trzech przedstawicieli. Obecnie jest to piąta co do wielkości partia polityczna w Portugalii. Jest jednym z założycieli Europejskiej Lewicy Antykapitalistycznej (European Anticapitalist Left) i działa w ramach Europejskiej Partii Lewicy (Party of the European Left).

Zerwanie/Rewolucyjny Front Lewicy powstała w wyniku połączenia trockistowskiej organizacji Rewolucyjny Front Lewicy, wcześniej w latach 1983-89, znanej jako Socjalistyczna Liga Pracujących (Liga Socialista dos Trabalhadores) i radykalnej organizacji studenckiej Zerwanie (Ruptura). Organizacja działa głównie wśród związkowców z sektora bankowego oraz w ruchu studenckim. Jest portugalską sekcją Międzynarodowej Ligi Robotniczej (Czwartej Międzynarodówki) (Liga Internacional de los Trabajadores (Cuarta Internacional, LIT(CI), skupiającej 20 sekcji, głównie w krajach Ameryki Łacińskiej (Argentyna, Belgia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Salwador, Anglia, Francja, Honduras, Włochy, Paragwaj, Peru, Hiszpania, Turcja, Ukraina, USA, Wenezuela) i 5 organizacji sympatyzujących.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:PRZEGLĄD na Targach Książki w Warszawie 2022
Warszawa, Plac Defilad w Warszawie
26 maja (czwartek) - 29 maja (niedziela)
UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa

Więcej ogłoszeń...


25 maja:

1892 - Urodził się Josip Broz, ps. Tito, podczas II wojny światowej organizator antyfaszystowskiego ruchu oporu, następnie do śmierci przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii.

1921 - Zmarł Émile Combes, polityk francuski, przewodniczący radykalnej lewicy republikańskiej, antyklerykał; doprowadził do zerwania konkordatu i usunięcia religii ze szkół.

1922 - Urodził się Enrico Berlinguer, sekretarz generalny Włoskiej Partii Komunistycznej, ideolog eurokomunizmu.

1926 - Urodził się Jan Józef Lipski; działacz KOR, w 1987 reaktywował PPS, senator OKP; wolnomularz, wybitny krytyk literacki.

2000 - Po trwającej 22 lata okupacji wojska Izraela wycofały się z południowego Libanu.

2008 - I Zgromadzenie Krajowe partii Polska Lewica dokonało wyboru przewodniczącego – został nim Leszek Miller.


?
Lewica.pl na Facebooku