Portugalia: Ruptura/FER odchodzi z Bloku Lewicy

[2011-12-14 16:13:29]

Komitet Polityczny Bloku Lewicy (Bloco de Esquerda) poinformował członków partii o opuszczeniu jej szeregów przez działaczy trockistowskiej organizacji Zerwanie/Rewolucyjny Front Lewicy (Frente da Esquerda Revolucionária, Ruptura/FER). W swoim oświadczenie władze BE nazywają ten krok nieodpowiedzialnym i sekciarskim. Przypominają także, że Ruptura/FER działała w Bloku Lewicy od jego powstania i przez lata nie występowała z otwartą krytyką działań partii. Komitet Polityczny dodaje też, że grupa często lansowała bardzo ekstrawaganckie, w odczuciu innych działaczy Bloku, propozycje takie jak pomysł stworzenia oddziałów pomagających talibom w Afganistanie czy wezwanie do oddawania nieważnych głosów w wyborach prezydenckich (mimo iż BE wystawiał własnych kandydatów).

Ruptura/FER wydała oświadczenie o wystąpieniu z Bloku Lewicy i tworzeniu nowej partii o charakterze antykapitalistycznym 9 grudnia. Zdaniem grupy Blok Lewicy jest partią, która obiecywała bardzo wiele, a nie zrobiła prawie nic i wskazuje, że np. w sprawie długu Portugalii ugrupowanie ma takie samo stanowisko, jak inna parlamentarna partia radykalnej lewicy - Portugalska Partia Komunistyczna (Partido Comunista Português) - że musi on być renegocjowany, ale kraj powinien go spłacić. Ani PCP ani BE nie ma odwagi aby domagać się natychmiastowego anulowania tego długo jako niesprawiedliwego i niemoralnego - czytamy w stanowisku. Ruptura/FER chce więc stworzenia nowej partii o charakterze leninowskim, która będzie prawdziwie antykapitalistyczna i będzie dążyć do rewolucji socjalistycznej, do nowego 25 kwietnia (25 kwietnia 1974 roku w Portugalii rozpoczęła się Rewolucja goździków).

Blok Lewicy powstał w 1999 roku jako koalicja lewicowych ugrupowań (od tego czasu BE przekształcił się w jednolitą partię, ale poszczególne grupy wewnątrz niej zachowały swoją odrębność i pewien poziom autonomii) wywodzących się z różnych tradycji, wśród nich najliczniejsze były: postmaoistowska Ludowa Unia Demokratyczna (União Democrática Popular), trockistowska Rewolucyjnej Partii Socjalistycznej (Partido Socialista Revolucionário) oraz Polityka XXI (Política XXI), skupiająca byłych działaczy PCP. W 1999 roku BE zdobył w wyborach parlamentarnych 2 proc., w 2002 roku - 3 proc., a w 2005 roku - 6,5 proc., co dało im 8 deputowanych. W wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyli 10,73 proc. głosów i trzech przedstawicieli. Obecnie jest to piąta co do wielkości partia polityczna w Portugalii. Jest jednym z założycieli Europejskiej Lewicy Antykapitalistycznej (European Anticapitalist Left) i działa w ramach Europejskiej Partii Lewicy (Party of the European Left).

Zerwanie/Rewolucyjny Front Lewicy powstała w wyniku połączenia trockistowskiej organizacji Rewolucyjny Front Lewicy, wcześniej w latach 1983-89, znanej jako Socjalistyczna Liga Pracujących (Liga Socialista dos Trabalhadores) i radykalnej organizacji studenckiej Zerwanie (Ruptura). Organizacja działa głównie wśród związkowców z sektora bankowego oraz w ruchu studenckim. Jest portugalską sekcją Międzynarodowej Ligi Robotniczej (Czwartej Międzynarodówki) (Liga Internacional de los Trabajadores (Cuarta Internacional, LIT(CI), skupiającej 20 sekcji, głównie w krajach Ameryki Łacińskiej (Argentyna, Belgia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Salwador, Anglia, Francja, Honduras, Włochy, Paragwaj, Peru, Hiszpania, Turcja, Ukraina, USA, Wenezuela) i 5 organizacji sympatyzujących.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

PPS dlaczego się nie udało, kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam
LeftRadio - Lewicowe radio
Internet
-
Szukam" Metody interpretacji historii Argentyny" N.Morano

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

16 grudnia:

1918 - Z połączenia SDKPiL i i PPS Lewica powstała Komunistyczna Partia Robotnicza Polski (od 1925 Komunistyczna Partia Polski, KPP).

1922 - Nacjonalista E. Niewiadomski zastrzelił Prezydenta RP Gabriela Narutowicza.

1937 - W całej Polsce odbyły się zorganizowane przez PPS demonstracje, wiece i strajki przeciwko faszyzmowi i endecji, nawiązujące do rocznicy zamordowania pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza.

1943 - W Wygodzie pod Częstochową 20 partyzantów AL i AK zostało rozstrzelanych przez hitlerowców za sabotaż w hucie "Raków".

1946 - Léon Blum został przewodniczącym tymczasowego rządu francuskiego.

1948 - Ukazał się pierwszy numer "Trybuny Ludu".

1998 - Rozpoczęły się amerykańsko-brytyjskie naloty na Irak (operacja „Pustynny Lis”).

2011 - Kazachstan: W Żanaozen trakcie tłumienia zamieszek siły porządkowe użyły ostrej amunicji, w wyniku czego zginęło od 14 do kilkudziesięciu osób.


 
Lewica.pl na Facebooku