Bruksela: Demonstracja związkowców

[2014-04-05 13:08:27]

4 kwietnia w Brukseli odbyła się demonstracja zorganizowana przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych, w której wzięło udział około 50 tysięcy osób. Wśród nich było kilkuset polskich związkowców, z których większość należała do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Manifestacja była częścią kampanii „Nowa droga do Europy”.

Demonstracja nawiązywała do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Związkowcy wezwali kandydatów do wspierania społecznego wymiaru Unii oraz odrzucenia polityki oszczędności, która zakłada cięcia wydatków publicznych.

Działacze związkowi z całej Europy, m.in. z Niemiec, Francji, Holandii, Litwy żądali bardziej socjalnej Europy, która dba o dobre warunki pracy i równość płac, a nie dopuszcza do polityki oszczędności, która uderza głównie w najbiedniejszych obywateli. Nieśli transparenty z napisami: "Polityka zaciskania pasa równa się bieda", "Europa dla pracowników, nie dla trojki".

Podczas demonstracji przemawiała między innymi Sekretarz Generalna EKZZ, Bernadette Ségol, a z Polski przewodniczący OPZZ, Jan Guz i wiceszef komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jerzy Wielgus. Związkowcy podkreślali, że polityka cięć nie działa. Spowodowała ona kryzys społeczny i gospodarczy i pora wypracować nowe rozwiązania dla Europy oparte na inwestycjach, polityce prozatrudnieniowej i równości. Wśród żądań związkowców znalazło się między innymi podjęcie działań na rzecz tworzenia miejsc pracy dobrej jakości, zaprzestanie polityki zaciskania pasa, sprawiedliwsza polityka podatkowa, większa przejrzystość w funkcjonowaniu instytucji europejskich.

W dzielnicy instytucji Unii Europejskiej doszło do starć związkowców z policją, która użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Według wstępnych informacji rannych zostało około 30 osób.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku