Norwegia: Centrolewicowy rząd rozpoczyna pracę

[2021-10-15 12:36:47]

Król Harald V przyjął dymisję rządu Erny Solberg. Misję powołania nowej Rady Ministrów otrzymał Jonas Gahr Støre. Lider Partii Pracy przedstawił osoby, które wraz z nim stworzą nowy gabinet. Norwegią pokieruje 11 ministrów z Partii Pracy oraz ośmiu z Partii Centrum. Aż 10 stanowisk w rządzie zajmą kobiety.

Hadia Tajik, wiceprzewodnicząca Partii Pracy. Objęła tekę Ministra Pracy i Spraw Socjalnych. W skład kierowanego resortu wejdzie także Departament Integracji, który do niedawna nadzorowany był przez ministra edukacji.

Tajik to 38-latka pochodzenia pakistańskiego. Z wykształcenia jest dziennikarką oraz prawniczką. Karierę społeczno-polityczną rozpoczęła przed 18. rokiem życia. W Stortingu zasiada od 2009 r.. W latach 2012-13 pełniła funkcję minister kultury i równości w rządzie Jensa Stoltenberga.

Za norweską dyplomację odpowiadać będzie Anniken Scharning Huitfeldt z Partii Pracy. W przeszłości piastowała stanowisko minister ds. dzieci oraz minister kultury. W latach 2012-13 była ministrem pracy W resorcie ma wesprzeć ją Anne Beathe Kristiansen Tvinnereim z Partii Centrum. Zajmie się ona kwestią pomocy rozwojowej, której Norwegia hojnie udziela najbardziej potrzebującym państwom.

Resort edukacji objęła Tonje Brenna, jedna z regionalnych liderek Partii Pracy w Viken.

Wyraźnie rozdzielono kwestie przemysłu od gospodarki morskiej i rybołóstwa. Za ten sektor działalności rządu odpowie Bjørnar Selnes Skjæran z Partii Pracy. Resortem handlu i przemysłu, poza kwestiami zastrzeżonymi dla Skjærana, pokieruje Jan Christian Vestre (Partia Pracy).

mn, wch



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku