Brazylia: Po szturmie zwolenników Bolsonaro

[2023-01-10 15:17:09]

Tysiące Brazylijczyków wyszły na ulice kraju, aby potępić niedzielny szturm na budynki rządowe.

8 stycznia zwolennicy Jaira Bolsonaro wtargnęli do Pałacu Prezydenckiego, budynku Kongresu oraz Sądu Najwyższego, niszcząc znajdujące się tam mienie. Akcja, do której doszło niemal dokładnie 2 lata po okupowaniu Kapitolu przez zwolenników byłego już prezydenta Donalda Trumpa, zakończyła się po kilku godzinach dzięki interwencji wojska.

Prodemokratyczny wiec zorganizowany został m.in. w największym mieście kraju São Paolo. Wielu demonstrantów przybyło ubranych na czerwono, co kojarzone jest z Partią Pracujących prezydenta Luli. „Żadnej amnestii dla puczystów!” – skandowali zgromadzeni. Część z nich domagała, by Bolsonaro trafił do więzienia


Luiz Inacio Lula da Silva zapowiada rozliczenie odpowiedzialnych za nie osób. Ci ludzie są wszystkim, co jest wstrętne w polityce – stwierdził, podkreślając, że wydarzenia, do których doszło, są jego zdaniem „barbarzyńskie”.

W związku z niedzielnymi wydarzeniami służby aresztowały łącznie 1500 osób – 300 w dniu szturmu, a 1200 następnego dnia.

Po niedzielnym szturmie słowa poparcia dla Luli popłynęły ze strony przywódców całego świata. Potępiam atak na demokrację i pokojowe przekazanie władzy w Brazylii. Demokratyczne instytucje w Brazylii mają nasze pełne poparcie, a wola brazylijskiego narodu nie może być podważana – podkreślił prezydent USA Joe Biden, który wkrótce potem zaprosił Lulę do złożenia wizyty w Waszyngtonie.

Ostatnio coraz więcej polityków w USA apeluje jednak o to, by Stany Zjednoczone przestały udzielać schronienia byłemu prezydentowi. Demokratyczny kongresmen Joaquin Castro podkreślił, że Bolsonaro inspirował terroryzm wewnętrzny w Brazylii i powinien zostać odesłany do swojego kraju. W podobnym tonie wypowiadała się inna kongresmenka Alexandra Ocasio-Cortez.

ea, wch



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


8 czerwca:

1893 - Urodził się Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.

1904 - USA: Policja stanowa z Kolorado otwarła ogień do strajkujących górników w Dunville; zginęło 6 osób.

1928 - W Limie urodził się Gustavo Gutierrez, filozof i teolog peruwiański, jeden z gł. twórców teologii wyzwolenia, autor m.in. dzieła "Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie" (1971).

1936 - W Mińsku Mazowieckim doszło do trwających 4 dni rozruchów antyżydowskich. Poszkodowanych zostało 41 osób. Po zajściach miasto opuściło 3 tys. Żydów.

1936 - Zginął Julian Nowicki, polski komunista, robotnik, działacz KPP, sekretarz Związku Zawodowego Robotników Rolnych, organizator kilku demonstracji. Został zastrzelony przez przebranego za robotnika policjanta.

1942 - W warszawskim getcie rozstrzelano Henryka Szaro, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, twórcy takich tytułów jak "Przedwiośnie" (1928), "Dzieje Grzechu" (1933).

1968 - Włochy: Walki między policją a protestujacymi studentami w Mediolanie. 30 rannych, 250 aresztowanych.

1968 - Utworzono Uniwersytet Śląski w Katowicach.

1990 - Zmarł José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40. założył Partię Socjaldemokratyczną, następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent.

2007 - Zmarł Richard Rorty, jeden z najwybitniejszych filozofów współczesnych, uważany za współtwórcę postmodernizmu.


?
Lewica.pl na Facebooku