Bułgaria: Socjaliści też nie utworzyli rządu

[2023-01-21 19:45:40]

Trzecia próba utworzenia nowego rządu zakończyła się porażką. Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) nie zdołała znaleźć poparcia dla swojego ewentualnego gabinetu. Oznacza, że będzie trzeba rozpisać kolejne przedterminowe wybory.

Według bułgarskiej konstytucji po wyborach parlamentarnych mogą być podjęte maksymalnie trzy próby utworzenia nowego rządu. Prezydent powierza kolejno misję utworzenia rządu przedstawicielom partii, które zdobyły najwięcej głosów, choć dane ugrupowane może także z takiej próby zrezygnować.

Po wyborach w październiku 2022 r. jako pierwsza rząd próbowała stworzyć centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Demokratycznego Rozwoju Bułgarii (GERB), która zdobyła najwięcej głosów. Nie udało jej się jednak znaleźć koalicjantów, choć zaproponowała rząd złożony w dużym stopniu z bezpartyjnych ekspertów. Inne partie nie poparły takiego gabinetu, uznając, że stanowiłby tylko listek figowy dla faktycznych rządów polityków GERB, których w ostatnich latach skompromitowały liczne skandale korupcyjne.

Drugą próbę podjęła centrowa partia Kontynuujmy Zmiany, która rządziła przez kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami. Ona jednak także nie zdołała stworzyć koalicji i piłka znalazła się po stronie trzeciej w wyborach BSP.

Lewica także jednak nie zdołała zbudować większości i podobnie jak ich poprzednicy, socjaliści nawet nie zaryzykowali głosowania w Zgromadzeniu Narodowym. Liderka BSP Kornelia Ninowa po kilku dniach konsultacji z innymi ugrupowaniami złożyła rezygnację z misji stworzenia rządu na ręce prezydenta Rumena Radewa.

Oznacza to, że prezydent Radew ma już tylko jedno wyjście: rozpisać przedterminowe wybory. Będzie to już 5. takie głosowanie w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat.

Sytuacja w bułgarskiej polityce stała się patowa. Na dodatek sondaże pokazują, że nawet kolejne wybory nie przyniosą przełamania tej sytuacji, bo wszystkie ugrupowania otrzymają podobną liczbę głosów. Nowe wybory do Zgromadzenia Narodowego odbędą się najprawdopodobniej w marcu.

aw, wchdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:PROTESTY ROZLEWAJĄ SIĘ W CAŁEJ EUROPIE – O CO WALCZĄ ROLNICY?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
14 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


24 lutego:

1813 - W Warszawie urodził się Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski, ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1848 - W wyniku rewolucji lutowej abdykował król Francji Ludwik Filip I. Proklamowano II Republikę Francuską.

1905 - W Warszawie miała miejsce pierwsza akcja zbrojna bojowców PPS w rewolucji 1905.

1942 - W Kalkucie urodziła się Gayatri Chakravorty Spivak, indyjska teoretyczka i krytyczka kultury, inspirująca się dekonstrukcjonizmem, feminizmem, marksizmem i postkolonializmem

1944 - Urodził się Ivica Račan, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji, premier Chorwacji w latach 2000-2003.

2008 - Wybory prezydenckie na Cyprze wygrał komunista Dimitris Christofias.

2008 - Raúl Castro zastąpił oficjalnie swego brata Fidela na stanowisku prezydenta Kuby.


?
Lewica.pl na Facebooku