Bułgaria: Socjaliści też nie utworzyli rządu
[2023-01-21 19:45:40]
Według bułgarskiej konstytucji po wyborach parlamentarnych mogą być podjęte maksymalnie trzy próby utworzenia nowego rządu. Prezydent powierza kolejno misję utworzenia rządu przedstawicielom partii, które zdobyły najwięcej głosów, choć dane ugrupowane może także z takiej próby zrezygnować. Po wyborach w październiku 2022 r. jako pierwsza rząd próbowała stworzyć centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Demokratycznego Rozwoju Bułgarii (GERB), która zdobyła najwięcej głosów. Nie udało jej się jednak znaleźć koalicjantów, choć zaproponowała rząd złożony w dużym stopniu z bezpartyjnych ekspertów. Inne partie nie poparły takiego gabinetu, uznając, że stanowiłby tylko listek figowy dla faktycznych rządów polityków GERB, których w ostatnich latach skompromitowały liczne skandale korupcyjne. Drugą próbę podjęła centrowa partia Kontynuujmy Zmiany, która rządziła przez kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami. Ona jednak także nie zdołała stworzyć koalicji i piłka znalazła się po stronie trzeciej w wyborach BSP. Lewica także jednak nie zdołała zbudować większości i podobnie jak ich poprzednicy, socjaliści nawet nie zaryzykowali głosowania w Zgromadzeniu Narodowym. Liderka BSP Kornelia Ninowa po kilku dniach konsultacji z innymi ugrupowaniami złożyła rezygnację z misji stworzenia rządu na ręce prezydenta Rumena Radewa. Oznacza to, że prezydent Radew ma już tylko jedno wyjście: rozpisać przedterminowe wybory. Będzie to już 5. takie głosowanie w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat. Sytuacja w bułgarskiej polityce stała się patowa. Na dodatek sondaże pokazują, że nawet kolejne wybory nie przyniosą przełamania tej sytuacji, bo wszystkie ugrupowania otrzymają podobną liczbę głosów. Nowe wybory do Zgromadzenia Narodowego odbędą się najprawdopodobniej w marcu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Bez złudzeń
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Destrukcyjna moc patriotyzmu
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolne media i faszyzm
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Cierpienia topowych beneficjantów transformacji
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Poprawnosc polityczna jako droga donikąd.
- Polscy Hodżyści
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Komintern (SH)
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
- Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
- https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
- Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
- wszędzie
- zawsze
7 czerwca:
1936 - Francja: Wprowadzenie przez lewicowy rząd Leona Bluma 40-godzinnego tygodnia pracy, pracowniczych porozumień zbiorowych i płatnych urlopów wypoczynkowych.
1945 - Utworzono Spółdzielnię Wydawniczą „Wiedza” - wydawnictwo PPS.
1992 - Powstała Unia Pracy. Jej pierwszym przewodniczącym został Ryszard Bugaj.
1993 - Rozpoczął się strajk górników Donieckiego Zagłębia Węglowego (Donbas).
2001 - Partia Pracy odniosła zwycięstwo w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii.
2006 - Został opublikowany raport ze śledztwa specjalnej komisji Rady Europy pod przewodnictwem Dicka Marty’ego ws. tajnych więzień CIA w Europie.
2011 - Zmarł Jorge Semprún, hiszpański pisarz, scenarzysta, filozof oraz polityk. W czasie II wojny światowej działacz francuskiego ruchu oporu, więzień Buchenwaldu, członek Komunistycznej Partii Hiszpanii działającej na terenie Francji.
2013 - Zmarł Pierre Mauroy, były premier Francji z ramienia Partii Socjalistycznej.
?