Lula z wizytą w Chinach

[2023-04-17 16:15:34]

Prezydent Chin Xi Jinping przyjął 14 kwietnia w Pekinie swojego brazylijskiego odpowiednika Luiza Inácio Lulę da Silvę.

Przyjęcie dla Luli odbyło się w Wielkiej Hali Ludowej w stolicy Chin, po czym głowy obu państw wraz z otoczeniem rozpoczęły przedłużone spotkanie.

Prezydentowi Luli towarzyszyła delegacja 240 brazylijskich przedsiębiorców. Podpisano 15 umów o współpracy, m.in. w dziedzinie handlu, komunikacji i nowych technologii, na łączną kwotę 10 mld dol. Oba kraje zadeklarowały również zamiar zwiększania transakcji we własnych walutach.

Odnosząc się do „kryzysu ukraińskiego” Lula apelował, by Stany Zjednoczone i Unia Europejska przestały „zachęcać” do prowadzenia wojny. Musimy przede wszystkim przekonać kraje, które wysyłają broń (…), aby przestały – stwierdził.

W sprawie wojny w Ukrainie Brazylia stara się pozostać neutralna. W głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w październiku 2022 r. potępiła aneksję czterech obwodów Ukrainy, lecz sprzeciwiła się nałożeniu na Rosję sankcji.

W trakcie wizyty Lula wyraził chęć budowania koalicji państw, które miałyby skłonić Rosję i Ukrainę do negocjacji pokojowych. Potwierdził także stanowcze przestrzeganie przez Brazylię zasady jednych Chin oraz nierozłączności Tajwanu z ich terytorium.

Wizyta w Pekinie miała być dla prezydenta Brazylii sposobem na zaakcentowanie obecności tego kraju na arenie międzynarodowej. Wpisuje się też w wyznawaną przez niego doktrynę multilateralizmu, która zakłada wyłamanie z podziałów powszechnie uznawanych przez Zachód.

so, wch


fot. @LulaOficial


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


8 czerwca:

1893 - Urodził się Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.

1904 - USA: Policja stanowa z Kolorado otwarła ogień do strajkujących górników w Dunville; zginęło 6 osób.

1928 - W Limie urodził się Gustavo Gutierrez, filozof i teolog peruwiański, jeden z gł. twórców teologii wyzwolenia, autor m.in. dzieła "Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie" (1971).

1936 - W Mińsku Mazowieckim doszło do trwających 4 dni rozruchów antyżydowskich. Poszkodowanych zostało 41 osób. Po zajściach miasto opuściło 3 tys. Żydów.

1936 - Zginął Julian Nowicki, polski komunista, robotnik, działacz KPP, sekretarz Związku Zawodowego Robotników Rolnych, organizator kilku demonstracji. Został zastrzelony przez przebranego za robotnika policjanta.

1942 - W warszawskim getcie rozstrzelano Henryka Szaro, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, twórcy takich tytułów jak "Przedwiośnie" (1928), "Dzieje Grzechu" (1933).

1968 - Włochy: Walki między policją a protestujacymi studentami w Mediolanie. 30 rannych, 250 aresztowanych.

1968 - Utworzono Uniwersytet Śląski w Katowicach.

1990 - Zmarł José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40. założył Partię Socjaldemokratyczną, następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent.

2007 - Zmarł Richard Rorty, jeden z najwybitniejszych filozofów współczesnych, uważany za współtwórcę postmodernizmu.


?
Lewica.pl na Facebooku