Zmarł Antonio Negri

[2023-12-17 22:32:37]

Nie żyje Antonio Negri, najbardziej - obok Antonio Gramsciego - znany marksistowski filozof polityczny i pisarz w kręgu myślicieli włoskich.

Negri został profesorem filozofii politycznej na uniwersytecie w rodzinnej Padwie. W 1969 założył radykalnie lewicową organizację Potere Operaio (Siła Robotnicza ) i był jednym z czołowych liderów grupy autonomistów, reinterpretatorów marksizmu w duchu anarchizmu. W 1981 roku został oskarżony o zaplanowanie w maju 1978 zabójstwa Aldo Moro, przywódcy Chrześcijańskiej Demokracji. Zarzuty te nie potwierdziły się. Mimo to, został później skazany na długoletnie więzienie pod zarzutem „antypaństwowych powiązań i działań”.

Wszystko to stało się powodem tego, że Negri udał się na emigrację do Francji, gdzie zajął się pracą akademicką na Uniwersytecie w Vincennes i Collège international de philosophie w Paryżu, gdzie wykładał razem z Jacques'em Derridą, Michelem Foucaultem i Gilles’em Deleuze. W 1997 powrócił dobrowolnie do Włoch i odbył resztę wyroku.

Negri był autorem licznych książek z filozofii i teorii polityki. Najbardziej znany stał się jako współautor (wraz z Michaelem Hardtem) książki pt. "Imperium", porównywanej znaczeniem do Manifestu Komunistycznego.

"Imperium" jest wg Negriego nowym, ekspansywnym ładem o strukturze sieci. Nie ma w nim centrum władzy ani terytorialnych granic. Jego obecność przejawia się w globalnych procesach ekonomicznych, kulturowych i politycznych. Negri i Hardt piszą w niej o społeczeństwie kontroli, procesie emancypacji Trzeciego Świata i metamorfozie imperializmu w czasach postkolonialnych i postradzieckich.

Wśród innych dzieł filozofa i pisarza należy wymienić także wspólną z Hardtem książkę pt. "Rzecz-pospolita", będący wyłącznie jego autorstwa "Alfabet biopolityczny" oraz wywiad z nim pt. "Goodbye Mr Socialism".

Negri był myślicielem związanym z ruchami wyrosłymi z „nowej lewicy” oraz z alterglobalistami. Chciałby przenieść politykę zamkniętą w ramach państwa narodowego na wyższy poziom, przebudować charakter pracy w kierunku pracy twórczej, swobodnej i kooperatywnej. W teorii organizacji proponował przejście od sztywnych, hierarchicznych form organizacyjnych do bezpośredniej demokracji radykalnej i oddolnej.

Tomasz Rysz


fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku