Hiszpania uzna Palestynę?

[2024-02-15 13:46:32]

Minister spraw zagranicznych José Manuel Albares (PSOE) powiedział, że Hiszpania podejmie własne decyzje o uznaniu państwa palestyńskiego, jeśli kraje Unii Europejskiej nie osiągną konsensusu w tej kwestii.

W jednym z ostatnich wywiadów Albares zapowiedział, że Madryt jest gotowy podjąć taki krok samodzielnie. Prowadzimy dialog z państwami europejskimi, aby zobaczyć, jak możemy to rozwiązać. Jeśli ostatecznie nie uda nam się osiągnąć konsensusu, Hiszpania jest suwerennym krajem i podejmie własne decyzje – podkreślił.

Albares wskazał również, że pokój na Bliskim Wschodzie można osiągnąć jedynie poprzez utworzenie jednego państwa palestyńskiego, łączącego Strefę Gazy i Zachodni Brzeg z jedną władzą palestyńską i połączonego korytarzem z ujściem do morza, ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

Polityk podkreślił, że byłoby to rozwiązanie prawdziwie sprawiedliwe dla narodu palestyńskiego oraz najlepsza gwarancja bezpieczeństwa dla Izraela i pokoju na Bliskim Wschodzie.

Jednym z warunków lewicowej partii Sumar dotyczących utworzenia koalicyjnego rządu z PSOE było właśnie uznanie państwa palestyńskiego.przez Hiszpanię.

fh, wch


fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku