Ukraina: Minister rolnictwa zatrzymany za korupcję

[2024-04-29 22:51:23]

Sąd w Kijowie nakazał zatrzymanie ukraińskiego ministra rolnictwa Mykołę Solskiego. Minister oskarżony jest o przewodzenie zorganizowanej grupie przestępczej, która w nielegalny sposób wykupywała państwową ziemię. Solskiego wypuszczono na wolność za kaucją w wysokości 75 milionów hrywien czyli ok 2 milionów dolarów. Ukraińskie Krajowe Biuro Antykorupcyjne uważa, że nielegalnie zakupione tereneny warte są blisko 7 milionów dolarów. Solski miał także próbować kupić ziemię za kolejne 5 milionów dolarów.
Mykoła Solski po wpłaceniu kaucji będzie mógł przebywać na wolności, ale będzie musiał nosić elektroniczną bransoletę, oddać paszport i zobowiązać się do zaniechania wszelkich kontaktów z osobami, które są świadkami w sprawie.
Pomimo bardzo poważnych zarzutów, Solski nie tylko wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji, ale także “powrócił do pełnienia obowiązków” w ministerstwie, co jest praktyką raczej rzadko spotykaną na świecie. Według ukraińskich śledczych - gdyby zarzuty się potwierdziły - ministrowi grozi 12 lat więzienia.

Prokuratura w tej samej sprawie postawiła zarzuty kilkunastu innym osobom zamieszanym w aferę. Są wśród nich urzędnicy państwowi. W innej sprawie korupcyjnej zawieszony też został przewodniczący obwodu zaporoskiego.

W ciągu ostatnich dwóch lat, na Ukrainie o korupcję oskarżono kilku wysokiej rangi polityków. Był wśród nich minister obrony narodowej Ołeksij Reznikow, który zawyżał ceny produktów, w tym żywności i mundurów, wysyłanych na front dla walczących żołnierzy. Aresztowany został też prokurator generalny a także szef wywiadu i kilku innych wysokich rangą urzędników.

Ostatnia afera korupcyjna ujawniona zostaje w momencie, gdy Ukraina otrzymuje od Zachodu dziesiątki miliardów dolarów na wsparcie swojego wysiłku obronnego na froncie. Zarówno Unia Europejska jak i NATO domagają się od rządu w Kijowie zaostrzenia walki z korupcją i dostosowania przepisów antykorupcyjnych do “zachodnich norm”.

Bartłomiej Zindulskidrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku